Cukroví z ovesných vloček má spoustu zdravotních výhod: Pomůže i se snížením vysokého cholesterolu

Ovesné vločky nám mohou pomoci mimo jiné i s regulací hladiny cukru v krvi
Foto: Depositphotos
Ovesné vločky nám mohou pomoci mimo jiné i s regulací hladiny cukru v krvi
zajímavost

Pokud se o Vánocích nechcete nijak omezovat, ale zároveň chcete podpořit svoje zdraví, upečte si cukroví z ovesných vloček. Chutná stejně dobře jako to klasické! Na rozdíl od vanilkových rohlíčků nebo lineckého vám přinese také celou řadu zdravotních benefitů.

reklama

Většina z nás si několik kousků cukroví k odpolední kávě o Vánocích neodepře. Měli bychom si ale dávat pozor na celkové množství cukru v naší stravě a vyhýbat se nadměrné konzumaci sladkých pochoutek.

Pokud si nechcete sladké hody odepřít, ale zároveň se bojíte o své zdraví, zkuste to zdravěji. Stačí si jen mimo klasické druhy cukroví nebo místo některých z nich upéci vánoční cukroví z ovesných vloček, které podporují náš celkový zdravotní stav, jak informuje Healthline.

Ovesné vločky snižují vysokou hladinu cholesterolu v krvi

Vysoká hladina cholesterolu v krvi může vést ke vzniku vážných srdečních chorob, které jsou celosvětově hlavní příčinou předčasných úmrtí.

Tento druh vloček totiž obsahuje speciální typ vlákniny s názvem beta-glukan, která dokáže snižovat hladinu celkového i špatného (LDL) cholesterolu v našem krevním oběhu.

Regulace hladiny cukru v krvi pomocí ovesných vloček

Jídla obsahující ovesné vločky nám mohou pomoci s regulací hladiny cukru v krvi a vyhnout se tak jejímu nadměrnému zvýšení a zdravotním komplikacím, které jsou s tímto nebezpečným stavem spojeny.

Na hladinu cukru v krvi by si měli dávat pozor zejména lidé s nadváhou nebo pacienti trpící diabetem druhého typu.

Ovesné vločky a hubnutí

Ovesné vločky nám mohou pomoci dokonce i se ztrátou hmotnosti. Díky jejich vysokému obsahu vlákniny nás totiž zasytí na dlouhou dobu a jejich konzumací tak předcházíme přejídání. Beta-glukan obsažený v ovesných vločkách oddaluje vyprázdnění žaludku a společně s tím i pocit hladu.

Cukroví z ovesných vloček

Zkuste si upéct zdravou verzi vánočního cukroví.

Potřebujete:

 • 300 g ovesných vloček
 • 250 g bílé celozrnné mouky
 • 1,5 čajové lžičky prášku do pečiva
 • 1,5 čajové lžičky skořice
 • špetku soli
 • 50 g jablečného protlaku
 • 4 lžíce rozpuštěného másla
 • 1 velké vejce
 • 1 čajová lžička vanilkového extraktu
 • 120 g medu
 • 50 g rozinek
 • 50 g nasekaných vlašských ořechů

Postup:

Stačí jen ve střední míse smíchat ovesné vločky, mouku, skořici, prášek do pečiva a sůl. Poté v menší misce smíchejte všechny zbylé ingredience (kromě rozinek a vlašských ořechů) a nakonec postupně smíchejte tekuté ingredience s těmi suchými.

Těsto nechte zhruba 30 minut odpočívat, vytvarujte z něho malé placičky, posypte je rozinkami a vlašskými ořechy (ořechy a rozinky zatlačte do těsta) a pečte v předehřáté troubě na 180 °C po dobu 9 až 10 minut a máte hotovo.

Zdroj: Healthline, Wellplated

KAM DÁL: Nestihli jste upéct cukroví? Jednoduché nepečené pochoutky zvládnete za pár minut..

reklama
#praktické rady #cholesterol #cukroví

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.