Jako národ na tom nejsme až tak špatně. Češi si v době koronavirové pomáhají a sdílejí inspiraci

Vít Paulík, Magdaléna Nováková, Gabriela Hettnerová a Eliška Hynková pomáhají v hořovické nemocnici
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Nikoho by ještě před pár týdny nenapadlo, že budeme procházet takovou zkouškou, jakou je karanténa a další související opatření. V této době se ukazuje, jak si jako národ stojíme – a není to vůbec špatné. Napříč republikou se nese vlna solidarity, pomoci a inspirace, kterou se snaží lidé navzájem povzbudit. Každý den tak narážíme na příklady těch, kteří se snaží pomoct ostatním se s touto nelehkou situací vyrovat. Zde jsou některé z nich.

Na sociálních sítích najdete několik skupin, kde se propojují nejrůznější komunity. Ačkoliv je osobní kontakt více než nenahraditelný, v této chvíli nejspíš oceňujeme, že se skrze Facebook a další platformy můžeme propojit s ostatními, ať už je to rodina, přátelé nebo třeba lidé, se kterými sdílíme stejné zájmy. To vše nám může pomoci tuto dobu přečkat a zároveň se obohatit o nové poznatky a zkušenosti.

Dobrovolníci z řad studentů lékařských fakult

Touhu pomáhat má v sobě téměř každý student medicíny. Dříve než vůbec propukla největší koronavirová krize, se proto studenti lékařských fakult šikovali na pomoc. Začalo to šesti sty dobrovolníky z Pražských lékařských fakult, postupně se však s rostoucím rizikem virové nákazy přidávalo více a více studentů.

Facebooková skupina Dobrovolníci z řad studentů lékařských fakult má více než 3 300 členů, kteří jsou připraveni nastoupit do nemocnic a bojovat s koronavirem v první linii. Mezi zdravotnická zařízení, kde dobrovolníci pomáhají, patří např. Fakultní nemocnice  Královské Vinohrady, Nemocnice na Bulovce, Thomayerova nemocnice, Ústav pro péči o matku a dítě a mnohé další.

Postupně dochází také k distribuci dobrovolnické pomoci i do menších mimopražských zdravotnických zařízení, kdy mají studenti možnost se zapojit v místě svého bydliště. Pomoc, kterou dobrovolníci poskytují, se týká také nouzových infolinek, hlídání dětí zdravotnického personálu FNKV nebo třeba darování krve, ke kterému byli hromadně vyzváni. Mezi další aktivity studentů patří i šití roušek a informování laické i odborné veřejnosti o onemocnění COVID-19 (na video se můžete podívat zde).

Dobré koronápady

Kvůli nouzovému režimu je většina Čechů nucena zůstat doma s tím, že mají možnost maximálně dojít do práce nebo na nákup. Proto se objevují různé iniciativy, které pomáhají a radí, jak tuto dobu přečkat.

Hledáte tipy na učení s dětmi, práce na dálku, psychohygienu, pohyb nebo třeba na zajímavé filmy? Inspiraci, jak trávit (nejen) karanténu najdete na stránkách a facebookové komunitě Dobré koronápady. Velkou výhodou je, že vše, co vás zajímá, je zde přehledně na jednom místě a pokud sami máte nějaký nápad, můžete se o něj také podělit a inspirovat ostatní.

Nadační fond PES V NOUZI

Během krizových situací se často zapomíná na pohodlí domácích mazlíčků. To se rozhodl změnit Nadační fond PES V NOUZI, který začal shánět dobrovolníky pro venčení psů, jejichž páníčci jsou v karanténě, případně se jedná o seniory či dlouhodobě nemocné, kteří se bojí vycházet ven (nebo nemohou). Tato aktivita se setkala s obrovským zájmem, a tak iniciativa vytvořila vlastní databázi. O každého mazlíčka je díky tomu i v době koronavirové krize postaráno.

„Obrovská vlna podpory a ochoty pomoci druhým, která se zvedla po zavedení různých protikoronavirových opatření, nás v nadačním fondu PES V NOUZI velmi dojala a překvapila. Je skvělé vidět, že lidi kromě vzájemné pomoci také myslí na pejsky, na které současná situace také dopadá minimálně ve formě omezené možnosti jít se vyvenčit se svými páníčky,“ řekla Eva Šteklová za nadační fond PES V NOUZI. Pokud jste v situaci, kdy nemáte možnost se o své mazlíčky postarat nebo byste se sami chtěli zapojit a pomoct, pak se můžete přihlásit na facebookové stránce PES V NOUZI nebo přímo přes formulář na stránkách této iniciativy.

Český červený kříž

Humanitární organizace Červený kříž funguje v dnešní České republice již jeden a půl století. Její dobrovolníci pomáhali při největších krizích a jinak tomu není ani v době koronavirové krize. Šijí roušky, pomáhají seniorům i handicapovaným, vzdělávají o prevenci nebo i třeba venčí psy osob v karanténě. Dobrovolníků má nově již přes dva tisíce, vy se k Červenému kříži můžete připojit alespoň na Facebooku zde.

„Lidé Červený kříž všeobecně znají a obzvlášť v posledních týdnech jsme začali pociťovat obrovskou sílu a vůli dobrovolníků pomáhat. V duchu hesla Někdo jiný neexistuje. Pomoc druhým je na vás. Vidíme, že ochota pomoci druhým je v nás a je skvělé vidět, kolik ochotných lidí je všude po republice,“ usmívala se Miroslava Jirůtková z Českého Červeného kříže.

KAM DÁL: Starosta obce Březina zajistil 7 tisíc respirátorů. Vládní byrokracii navzdory.