Jedeme na lyže a snowboard: Lékařka radí, jak předejít zraněním

Mnoha zraněním se dá předejít
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   zajímavost

Zimní sportovní sezona začíná. Češi jsou známí milovnicí lyžování a v posledních letech i snowboardingu. Oba sporty jsou ale velmi náročné na naše pohybové ústrojí a pokud se sportem teprve začínáte, je dobré se správně rozhodnout, jestli si vyberete lyže či snowboard. A samozřejmě před tím, než vyrazíte na hory, je důležité tělo připravit na zátěž. Vaše kolena i svaly vám později poděkují.

Pokud se chystáte na hory a nejste častý návštěvník posiloven či jinak necvičíte či nesportujete, je dobré tělo před před zimními sporty připravit. „Než si nazujete lyžáky či snowboardové boty, tak je dobré minimálně 2 týdny předtím posilovat dolní končetiny. Ideální jsou dřepy a výpady nohou,“ doporučuje prim. MUDr. Jarmila Zipserová z Neurorehabilitační kliniky Axon.

Díky tomu si podle ní pomůžete od menšího třesu nohou během sportu a zároveň docílíte i větší stability. „Jako prevence proti bolestem kloubů a úrazu je určitě dobré nosit i kvalitní čtyřbodovou sportovní ortézu na kolena. Ta ochrání proti poškození kolenních vazů. Tu je vhodné používat například i po operaci či různých úrazech kolene,“ vysvětluje lékařka.

Lyžování je pro tělo "přirozenější"

Jak lyže, tak snowboard mají podobné dopady na naše pohybové ústrojí – podle lékařky zatěžují především dolní končetiny (nejvíce lýtkové a stehenní svalstvo). „Ty musí tlumit přetížení vzniklé sjezdem a nerovností sjezdovky, a trupu, který se podílí na zpevnění těla a udržení rovnováhy.“

Zároveň ale najdeme v těchto sportech i odlišnosti, především v tom, jak využívají svaly dolních končetin. „Pro naše tělo je přirozenější lyžování, protože je podobnější chůzi. Při lyžování se stejně jako při chození pohybujeme směrem vpřed a naše nohy jsou v podobném rozložení jako při chůzi. Lyže navíc velmi dobře působí na stabilizaci těla a končetin, které musí vyrovnávat zatížení působící na člověka při sjezdu. Na snowboardu se pak pohybujeme bokem vpřed s pevně připnutýma nohama. A to není pro naše tělo přirozený pohyb, jak u dolních končetin, tak i v oblasti trupu a páteře.“

Poranění ruky, kolen a zlomeniny

Co se týká nejčastějších zranění, tak u obou sportů bývají rozdílná. „U snowboardu se většinou jedná nejčastěji o pohmoždění či zlomeniny v oblasti zápěstí, způsobené snahou snowboardisty zbrzdit pád právě pomocí rukou.“

U lyžařů se zase podle odbornice zejména jedná o poranění kolen, která jsou při sjezdu a především při pádech často silně přetěžována. „Velmi četné jsou též úrazy při střetnutí se s dalším lyžařem ve větší rychlosti. Zde se jedná o úrazy v oblasti ramen. Nejčastěji dochází k pohmožděninám, v horším případě k vykloubení nebo zlomenině. Samozřejmostí by mělo být nosit ochrannou helmu, u snowboardistů pak bederní chránič. U lyžařů a snowboardistů jsou pak vhodné ke zvážení i chrániče se kolen a zápěstí.“

Před každou jízdou se protáhněte

Pokud chcete předcházet zraněním a unaveným svalům, je důležitý strečink po a před pohybem. U obou sportů je zatěžováno především svalstvo dolních končetin a trupu.

„Důležité je protažení zmiňovaných svalových skupin především bezprostředně před vstupem na svah či vlek. Důležité je protáhnout lýtkové a stehenní svaly, dále také procvičit trup i ruce. Skvělou rozcvičkou je také tzv. plank. Při něm zapojujete všechny svaly souměrně a najednou,“ doporučuje prim. MUDr. Jarmila Zipserová.

KAM DÁL: Nostalgické vzpomínky: Jak lyžovali naši předci? Vrátit bychom se asi nechtěli, ale staré fotografie pohladí po duši.


Zdraví a styl

Historie