Jednoduchý zvyk, který vám prodlouží život. Přitom nemusíte cvičit ani měnit jídelníček

Čištění zubů dvakrát denně je jedním z faktorů snižujících riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění
 

K dosažení úctyhodného věku nevedou žádné zkratky. Je potřeba dodržovat správnou životosprávu a pravidelně cvičit. Některé naše návyky nám ale prevencí mohou pomoci proti vzniku některých chronických nemocí. Tento zvyk vám zabere jen pár minut.

Dlouhověkost v dnešní době díky vědeckému pokroku už není takovou záhadou. Víme, že jedním z nejdůležitějších faktorů dožití se co nejvyššího věku je ochrana před nemocemi.

Toho nejlépe docílíme naším životním stylem, jídelníčkem a fyzickou aktivitou.

Dentální hygiena

Vyvážená dieta a pravidelný pohyb nám mimo jiné může pomoci i s prevencí kardiovaskulárních onemocnění, které jsou jedněmi z nejčastějších zdravotních problémů vůbec. Stejně tak nám ale se snížením rizika vzniku těchto onemocnění může pomoci čištění zubů dvakrát denně.

Vědci ve studii publikované v odborném časopice British Medical Journal se snažili zjistit, jestli návyky spojené s dentální hygienou mohou nějakým způsobem zvýšit nebo snížit riziko vzniku kardiovaskulárních a dalších chorob.

Údaje čerpali ze skotského zdravotního průzkumu Scottish Health Survey, provedeném na reprezentativním vzorku skotské populace.

Data tedy výzkumníci čerpali z průzkumu provedeném na více než 10 000 účastnících. Lidé byli rozděleni do skupin podle toho, jak často si čistí zuby. Byli rozděleni na účastníky, kteří si čistí zuby dvakrát denně, jednou denně a méně než jednou denně.

Výzkumníci zároveň také shromažďovali informace o rodinné anamnéze kardiovaskulárních chorob a krevním tlaku, aby eliminovali co nejvíce faktorů, které by mohly výzkum ovlivnit.

Výsledky studie

Výzkum tyto účastníky sledoval po dobu 8 let, výzkumníci zaznamenali téměř 600 případů vzniku kardiovaskulárních onemocnění, z nichž 170 z nich skončilo úmrtím.

Prokázali, že účastníci studie, kteří uváděli, že si zuby nečistí nikdy nebo jen zřídka, měli zvýšené riziko vzniku kardiovaskulárních chorob. Data také naznačují, že čištění zubů dvakrát denně může toto riziko naopak snížit.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Steatóza jater: Jak se tohoto nevyléčitelného onemocnění vyvarovat?


Životní styl

Zdraví

Hobby