Když se zraníte při cestování v MHD: Kdy máte nárok na odškodnění a kolik můžete dostat?

Dopravní společnosti odškodnění rády řeší hromadně se všemi dotčenými a spoléhají se na to, že poškození částku přijmou
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Ať už dojde k úrazu při nehodě brněnského trolejbusu, nebo pražské tramvaje, mají zranění právo na odškodnění. Postup při jeho získání se ale liší od klasické nehody, kdy se jedná o srážku dvou aut. Jaká pravidla tedy platí, pokud se zraníte při cestování městskou hromadnou dopravou? 

Odškodné většinou nabízí dopravní podnik

Stala se nehoda – ať už jsou následky velmi vážné, nebo jde jen o zlomeniny, poškození či pozůstalí mají nárok na odškodnění. Vůbec je přitom nemusí zajímat řidič a jeho případné zavinění – odškodnění jde totiž ze strany dopravního podniku, respektive z jeho pojistky.

Je tím zaručeno, že bude dostatek peněz na odškodnění všech poškozených. Kdyby měl například třicet vážně zraněných cestujících odškodňovat řidič, jehož vážným pochybením se nehoda stala, nebylo by reálné peníze získat.

Pozor na nízké částky

Dopravní společnosti odškodnění rády řeší hromadně se všemi dotčenými a spoléhají se na to, že poškození částku přijmou. Často se to ale nemusí vyplatit. V Česku se už například řešila situace, kdy boural autobus plný malých dětí. Rodičům bylo nabídnuto v podstatě jen symbolické odškodnění v řádu nižších desítek tisíc, ačkoliv některá zranění byla ošklivá.

Takový přístup se nelíbil rodičům děvčátka, které zdaleka nemělo nejvážnější úraz. Jako jediní se rozhodli bojovat o adekvátní částku, která by odrážela například i nemateriální újmy. Nakonec pro dcerku získali přes milion.

Více peněz pro pozůstalé

Pokud má nehoda při cestování hromadnou dopravou ty nejhorší možné důsledky, na pozůstalé myslí nový občanský zákoník. Ten vyžaduje vysoké odškodnění pro všechny, kteří ztrátou trpí. Nárok tak mají všichni příbuzní, kteří prokáží, že měli s obětí nehody dobré vztahy. Částky pro přímé příbuzné se pohybují kolem milionu korun, a pokud zde zůstane nezletilé dítě, má nárok na výživné až do 26. roku – pokud studuje.

Co když zranění nevznikne při nehodě?

A jak je to v případě, že jste byli zranění v MHD, ale nikoliv během nehody? V hromadných dopravních prostředcích je někdy pěkná tlačenice, takže může lehce dojít k úrazu. Třeba tím, že někdo někomu omylem šlápne na nárt nebo ho nešťastně uhodí taškou. V takovém případě poškozený musí vše nahlásit řidiči, ten přivolá Policii ČR a ta již případ řeší, aby označila viníka. Zde je odškodnění složitější, neboť se odškodňuje proti viníkovi a dle jeho finančních možností.

Může se ovšem stát, že zranění vznikne v souvislosti s jízdou – třeba když řidič prudce zabrzdí a cestující se praští do hlavy. I následky tak smolných událostí se občas musí léčit dlouhé dny. Zde musí poškozený získat potvrzení o úraze, který se stal v daný den, v konkrétním spoji a odškodnění se vede proti dopravnímu podniku v rámci jeho pojištění odpovědnosti. Zde má poškozený nárok na všechny újmy – bolestné, ztrátu na výdělku, cestovné, ošetřovné, ztížení společenského uplatnění či psychickou újmu.


Životní styl