Kojení je přirozené, nikoliv samozřejmé. Lékařka vysvětluje jeho přínosy i jak řešit případné komplikace

Novorozenci a kojenci mají sací reflex, který jim umožňuje sát a polykat mléko z mléčné žlázy
  |   zajímavost

Mateřské mléko obsahuje vyváženou kombinaci živin, důležité protilátky a pomáhá například snižovat riziko vzniku alergie. Kojení ovšem není samozřejmost a některé rodičky se mohou potýkat s řadou komplikací.

Kojení mateřským mlékem významně zlepšuje kvalitu výživy dítěte zejména v prvních šesti měsících života. Celospolečensky však zajišťuje i potravinovou bezpečnost a snižuje nerovnost napříč státy. „Jeho význam umocnil například nedostatek umělé dětské výživy, se kterým se v prvním pololetí letošního roku potýkala celá řada zemí,“ vysvětluje MUDr. Kristina Slavíková.

Nejzdravější forma stravy

Podle Světové aliance pro kojení (WABA) je klíčem k udržitelnému rozvoji. Letošní Světový týden kojení, který se koná mezi 1. a 8. srpnem, se zaměřuje na zajištění vhodných podmínek v postpandemické době.

Dle lékařky je mateřské mléko nejpřirozenější a nejzdravější forma dětské nutričně vyvážené stravy. „Kojenci poskytuje vše potřebné pro správný vývoj a imunitu. Snižuje například riziko vzniku leukemie a působí preventivně proti cukrovce, obezitě a vzniku alergií. Ženské tělo navíc dokáže vytvořit složení mléka přesně podle potřeb dítěte.“

S přípravou začněte před porodem

Kojení však často provázejí různé komplikace, které mohou výživu mateřským mlékem ztížit. „Mezi nejčastější problémy čerstvých matek patří nedostatek mléka, ucpaný mlékovod, záněty prsních žláz, popraskané bradavky nebo i to, že dítě při kojení kouše,“ říká MUDr. Slavíková.

Rodičkám doporučuje připravovat se na kojení ještě před porodem a případné potíže konzultovat se specialisty. „V závislosti na tom, co vás trápí, můžete požádat o pomoc gynekologa, porodní asistentku nebo laktační poradkyni,“ dodává lékařka.

KAM DÁL: Kozí mléko zachrání děti s alergiemi.

Klíčová slova: