Menopauza: Jídla, která vám pomohou zmírnit symptomy

Zařazení většího množství ovoce do vašeho jídelníčku vám může pomoci zmírnit návaly horka
  |   zajímavost

Ženy, které prochází menopauzou, zažívají velmi nepříjemné příznaky, které tuto hormonální změnu provázejí na denní bázi. Naštěstí ale existuje hned několik běžných potravin, které vám pomohou nepříjemné symptomy přechodu zmírnit.  

Menopauza je přirozenou změnou, která se u žen projevuje koncem menstruačního cyklu, ale i celou řadou dalších symptomů, které mohou být velmi nepříjemné. Tyto příznaky může žena pociťovat na denní bázi, a to až několik let.

U žen po menopauze se sníží produkce ženského hormonu estrogenu. To negativně ovlivňuje nejen metabolismus, ale mimo jiné i hladinu cholesterolu v krvi a hustotu kostí. Ženy po přechodu tedy mohou zaznamenat příbytek tělesné hmotnosti, zvýšení hladiny cholesterolu v krvi, ale mimo jiné i zvýšené riziko zlomenin kostí, jak dokazují studie. Postmenopauzální ženy mají také mnohem větší riziko vzniku vážných onemocnění.

Jak lehce zhubnout i po přechodu najdete zde.

Během menopauzálních změn ženy pociťují návaly horka, problémy se spánkem a další nepříjemnosti.

Mléčné výrobky

Tento typ potravin může ženám po menopauze i těm, kteří touto hormonální změnou právě procházejí, pomoci posílit jejich kosti. Snížená produkce estrogenu v tomto období totiž vede mimo jiné i ke snížení hustoty kostí a ty se tak snadněji lámou.

Mléčné výrobky obsahují vápník, fosfor, hořčík, draslík a vitamíny D a K, které jsou pro zdraví kostí stěžejní, jak dokazují výzkumy.

Zdravé tuky

Tento typ tuků, které můžete najít mimo jiné v rybách a semínkách, obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin. Studie dokazují, že zdravé tuky pomáhají snížit frekvenci návalů horka.

Celozrnné potraviny

Tento druh jídel obsahuje celou řadu prospěšných živin. Najdete v nich vlákninu, vitamíny B a další. Zařazením celozrnných potravin do vašeho jídelníčku snižujete riziko předčasné smrti o 17 %, jak dokazují výzkumy.

Ovoce a zelenina

To, že bychom do našeho jídelníčku měli zařadit i ovoce a zeleninu, není žádným překvapením, obsahují totiž celou řadu vitamínů a minerálů, bez kterých se naše tělo neobejde. Mimo jiné ale také zmírňují návaly horka až o 19 %, jak dokazuj studie.

Potraviny obsahující fytoestrogen

Dokonce existuje způsob, jak sníženou hladinu estrogenu v těle alespoň do určité míry nahradit. Některá jídla totiž obsahují fytoestrogen, který v našem těle působí jako slabá forma estrogenu. Mezi tyto potraviny patří sojové boby, cizrna, lněná semínka, hroznové víno, bobule, černý čaj, ječmen, švestky a další.

Zdroj: HealthlineNational Library of Medicine, Nutrition Data

KAM DÁL: Mrtvice: Pozor na kombinaci dvou běžných vitamínů.


Hobby