Zelenina, kterou budou milovat děti i dospělí: Netradiční sladké zpracování dýně a malý bonus navíc

Dýně můžeme zpracovat mnoha způsoby. Ten sladký si vychutnají i děti...
  |   zajímavost

Zase dýně? Možná se vám už také stalo, že rodina není z dalšího dýňového oběda tak nadšená jako na konci léta. Jenomže dýně se urodily a ani ty kupované nestojí zase tolik... A tak by bylo škoda je nezpracovat. Můžeme to zkusit i trochu méně tradičně a poděkují nám i děti. 

V posledních letech se i v Česku začaly dýně na podzim zpracovávat ve velkém. Pěstujeme je, kupujeme a naučili jsme se z nich dělat nejen oblíbenou polévku, ke které - jak si ukážeme - nepotřebujeme vlastně nic jiného, ale dýni také pečeme, vaříme s masem i bez… Jenomže staré známé a pravdivé přísloví praví, že “čeho je moc, toho je příliš”, a tohle platí i pro dýně. Co ale s nimi, když jich je ve sklepě ještě hodně? 

Sušená dýně místo bonbonů

Dýně mají tu úžasnou vlastnost, že vydrží v dobrých podmínkách mnoho týdnů i měsíců, aniž by se zkazily. Jednou z možností, jak se vyhnout přesycení rodiny dýňovými recepty, je tedy jejich dávkování v delším čase. Pokud bychom je ale chtěli zpracovat co nejrychleji, je dobré využít všechny možné nápady, které jsou k dispozici. Zkoušeli jste třeba takovou sušenou dýni? Zpracování není složité a její lahodná chuť překvapí nejen dospělé, ale i děti. 

Nejjednodušší dýňová polévka
Kdybyste přece jen chtěli zkusit něco klasičtějšího, není nic jednoduššího než dýňová polévka nebo chcete-li krém.
Oloupanou dýni nakrájíme na malé kousky (čím menší, tím lepší), osmažíme s cibulkou na troše oleje, zalijeme přiměřeně vývarem nebo vodou s bujonem, přidáme sůl, pepř, kari, sušený česnek a mletý kmín. Jakmile je dýně měkká, vše rozmixujeme a je hotovo. Výsledek můžeme zjemnit mlékem a trochou másla, ale i bez toho bude polévka jistě výborná. 

Pro poctivé i ty netrpělivé...

Sušení dýně si buď můžeme “užít” několik dní podle receptu pro hospodyně, které rády všechno dělají skutečně poctivě a nelitují nějaké té minuty, strávené v kuchyni. O nic horšího výsledku ale nedosáhneme ani zkráceným postupem, který sice také není hotový během jediného dne, ale vyžaduje jen několik desítek minut našeho času. Proberme si je tedy jeden po druhém. 

Poctivě postupně krok za krokem

Delší proces zabere několik dní, ale na náš čas vlastně příliš náročný není. První den dýni oloupeme, zbavíme ji semínek a zbytek nakrájíme na kostičky o velikosti zhruba 2 cm. Takto připravený materiál naložíme do vody s kyselinou citronovou (některé hospodyně používají vodu octovou v poměru vody k octu 3:1) a necháme jeden den máčet. Po přibližně 24 hodinách nálev slijeme, dýňové kostičky necháme okapat a prosypeme cukrem. Na kilogram dýně použijeme přibližně 300 - 500 gramů cukru. Čím více cukru, tím bude samozřejmě výsledný produkt sladší.

Následuje další den, po který se nemusíme o budoucí sladkou pochoutku starat. Třetí den zalijeme proslazenou dýni trochou vody a několik minut vše povaříme. Je třeba vše dobře hlídat, abychom ji nerozvařili - stačí několik minut varu. A pak už - po důkladném slití šťávy a okapání (můžeme nechat na sítu i několik hodin) přichází na řadu sušení buď v sušičce ovoce, nebo v troubě při nízké teplotě. 

Zkusíte zkrácený postup? 

Pak je tady ještě slibovaný zkrácený postup, který spojuje první dvě fáze. 2 kg dýně, nakrájené na kostky stejně jako v prvním případě, vložíme do nádoby, přidáme 1/2 sáčku kyseliny citronové a 500 gramů cukru, důkladně promícháme a necháme 24 hodin stát. Poté vše zalijeme vodou tak, aby byly kostičky potopené, povaříme opět přibližně 5 minut, necháme okapat a hned můžeme sušit. Výsledek bude stejný jako v prvním případě. 

I když je možné sušenou dýni uchovávat v uzavřené skleněné nádobě poměrně dlouho, věřte, že pokud zůstane na stole, brzy nebude co skladovat…

Zdroj: svetplodu.cz, wikipedia.org, Instagram

KAM DÁL: Dětská vražedkyně Mary Bell dostala novou identitu: Dcera o minulosti matky 14 let nevěděla. Pravdu jí řekli bulvární novináři.