Zesvětlete spáry mezi dlaždicemi bez bělidla, které by je mohlo poškodit

Ideální je na spáry mezi dlaždicemi použít ocet a jedlou sodu
  |   zajímavost

Dlaždice jsou velmi populárním provedením jak podlah, tak i stěn v koupelně. Vypadají totiž skvěle a velmi snadno se čistí. Problémem ale často bývají prostory mezi dlaždicemi, které mohou časem ztmavnout. Naštěstí to lze jednoduše napravit.

Na dlaždicích na podlaze, ale i na stěnách se mohou hromadit nejrůznější nečistoty. Samotný povrch dlaždic jde naštěstí vyčistit poměrně jednoduše, stačí je jen setřít mopem či mikrotenovým hadříkem a nějakým typem čisticího přípravku, který je na jejich péči určený.

Ve spárách mezi dlaždicemi se ale často, a to dokonce i přes jejich pravidelné čištění, hromadí nečistoty, jak na svém webu uvádí The Simple Parent.

Časem tam mohou prostory mezi jednotlivými dlaždicemi na některých místech ztmavnout a pokazit tak vzhled celé podlahy či obkladu. Může na nich dokonce začít růst nebezpečná plíseň.

Jak ztmavnutí prostor mezi dlaždicemi předejít?

Hromadění nečistot v prostoru mezi dlaždicemi je způsobeno především tím, že spáry mezi dlaždicemi jsou umístěny níže než povrch dlaždic. Při vytírání tak často setřeme mopem čisticí produkt spolu s nečistotami z povrchu dlaždic, ale ve spárách mezi nimi zůstává.

Ideální tak je dávat si pozor, abychom čistič v prostoru mezi dlaždicemi nezanechávali. Ideální je po vytření podlahy směsí vody a prostředku na podlahy napustit si do kbelíku čistou vodu a podlahu setřít podruhé.

To samé platí pro obklady v koupelně. Ve spárách mezi dlaždicemi v koupelně se často usazují sprchové gely a další přípravky, které při sprchování používáme. Ideální je tak po sprchování stěnu za nimi důkladně otřít.

Jak spáry mezi dlaždicemi spolehlivě vybělit?

Rozhodně bychom se měli vyhnout bělidlu, to totiž může spáry drobně poškodit, jak na svém webu uvádí The Carpet Legacy.

Ideální je naopak vzít si k ruce dvě běžné ingredience, které má doma asi každý z nás. Řeč je o bílém octu a jedlé sodě.

Stačí jen ocet a sodu smíchat dohromady tak, abychom z nich utvořili pastu, nanést ji pomocí starého kartáčku na zašlé spáry a nechat ji několik desítek minut působit. Poté jen stačí spáry vydrhnout pomocí starého kartáčku či houbičky a směs jedlé sody a octa z nich smýt.

Zdroje: thesimpleparentthecarpetlegacy, decoist

KAM DÁL: Pokojové květiny mohou předcházet vzniku plísně a pomáhají s jejím odstraněním.