Spáry mezi dlaždicemi: Jak je vyčistit lehce a bez bělidla

Čištění spár mezi dlaždičkami bělidlem je může poškodit
  |   zajímavost

Tenké spáry mezi dlaždicemi v koupelně či na podlaze můžete lehce vyčistit i bez bělidla. Při pravidelném úklidu podlahy nebo koupelny byste na ně rozhodně neměli zapomínat, předejdete tak vzniku plísní.

Dlážděnou podlahu nebo zeď v koupelně můžeme vyčistit poměrně lehce. Dlaždičky v koupelně stačí jen ve většině případů setřít vlhkým hadříkem a máme hotovo. Na dlaždice na podlaze skvěle funguje čistič na podlahy zředěný s vodou a obyčejný mop.

Problémem ale často bývají spáry mezi nimi. Jsou totiž na rozdíl od dlaždiček vyrobeny ze směsi vody, cementu a písku. Navíc jsou umístěné lehce pod povrchem jednotlivých dlaždiček, to znamená, že produkty, se kterými se rozhodneme vyčistit dlážděnou podlahu, se velmi často usazují ve spárách mezi jednotlivými dlaždicemi. Spárovací hmota navíc nemá hladký povrch jako většina dlaždic, zbytky čisticích prostředků a špíny se tak mohou dostat i lehce do hloubky tohoto porézního materiálu. Světlá barva spárovací hmoty ji navíc dělá náchylnou ke vzniku skvrn.

Řada lidí k vyčištění spár používá bělidlo. To ale není tou nejlepší volbou. Bělidlo totiž sice spáry trochu zesvětlí, zároveň je ale lehce rozmělňuje a může je tak poničit, a to zejména, pokud ho necháte na spárách delší dobu působit.

Čisticí přípravky s obsahem bělidla nebo čpavku navíc tím, že spárovací hmotu naruší, mnohonásobně ztěžují její další čištění.

Jedlá soda

Naštěstí ale existuje jeden prověřený způsob, který vám pomůže dostat špínu z prostoru mezi dlaždicemi stejně účinně jako bělidlo a navíc neponičí spárovací hmotu, která je drží pohromadě. Jde o kombinaci dvou levných ingrediencí, které už s největší pravděpodobností máte doma, řeč je o směsi jedlé sody a vody.

Stačí jen smíchat jedlou sodu a vodu tak, aby se vám utvořila tuhá pasta. Její množství záleží na množství spár, které potřebujete vyčistit. Pastu poté stačí jen nanést na spáry a nechat ji na nich působit zhruba po dobu 20 minut.

Ideálním způsobem, jak směs jedlé sody a vody na spáry nanést, zejména na ty umístěné horizontálně, je pomocí starého kartáčku na zuby.

Po uplynutí 20 minut stačí směs ze spár setřít pouhým mopem a vodou. V případě dlaždiček na zdi v koupelně můžete pastu ze zdi jen jednoduše osprchovat. Pomůže vám zbavit se nejen zbytků čisticích přípravků a sprchových gelů, ale i plísně a dalších nečistot, které byly ve spárách mezi dlaždicemi usazeny.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Zašlé bílé prádlo: Jak ho lehce a levně oživit bez poničení.