Nejlepší muzea, která můžete navštívit

Dozvíte se i o ražení mincí!
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Do kterých muzeí se vyplatí zajet ve Středočeském kraji? Je jedno, jestli jste malí nebo velcí, místní nebo zdaleka, tohle prostě nemůžete nevidět. Dozvíte se něco nového a nebudete stačit koukat na poklady ukryté za sklem. Tady je pět těch nejlepších!

Zajet do muzea je jeden z nejlepších nápadů na víkend. Takže naložte celou rodinu do auta, oblečte si nedělní šaty a vyberte to nejlepší muzeum. S těmito neuděláte chybu a výstavy vás jistě nadchnou. 

  • Muzeum hraček Benátky nad Jizerou

Muzeum historických hraček v Benátkách nad Jizerou sídlí v přízemí  zdejšího  zámku. Muzeum je obrovským lákadlem pro děti, ale i dospělé. Muzeum hojně navštěvují nejen čeští turisté, ale i ti zahraniční. Z části to může být i tím, že samo muzeum je naprosto kouzelné. Zámek je zdoben sgrafity. Má i zajímavou historii - jistou dobu na zdejším zámku působil slavný dánský astronom Tycho Brahe nebo hudební skladatel Bedřich Smetana. Sbírka hraček muzea se rozrůstá a nyní se již můžete potěšit tou největší sbírkou historických hraček v České republice.

Zajímavosti? 

Nejrůznější hračky z let 1860­ –1945 z Evropy, Spojených států amerických a mnoho hraček z Japonska.Těšte se na autíčka, vláčky, koňská spřežení, parní stroje nebo kolotoč a bohatě zdobené ruské kolo. 

  • Muzeum těžby a zpracování zlata na Novoknínsku 

Muzeum se nachází v krásné historické budově Mincovny z 15. století na náměstí Jiřího z Poděbrad, někdejším sídle perkmistrovského úřadu v královském horním městě na březích zlatonosné říčky Kocáby. Expozice přibližují historii těžby a zpracování zlata na Novoknínsku od nejstarších dob až do 20. století, dějiny města, místní řemesla a průmysl či historii mistrovství světa v rýžování zlata u nás i v zahraničí.

Zajímavosti? 

Dozvíte se všechno o zlatě, jeho těžbě i zpracování. Nejcennějším kouskem ve sbírce je keltský náramek. 

  • Malé muzeum techniky Jawy od Sázavy

Útulné a vyšperkované je i soukromé muzeum, které je však veřejnosti otevřeno. Muzeum potěší všechny milovníky veteránů, techniky a Jawy. Můžete se těšit na 70 motocyklů české a slovenské výroby, historické fyzikální modely, modely technických principů, řezy motorů, krystalové přijímače, měřicí přístroje a další. Muzeum vzniklo postupnou rekonstrukcí v prostorách bývalého obchodu s textilem, oděvy a koberci v domě, který pochází z počátku 20. století.

Zajímavosti? 

Záměrem vzniku expozice tak bylo i oživení objektu, který by patrně již nedošel jiného využití. Muzeum je malé, ale je z něj cítit obrovské nadšení majitelů pro věc. 

  • Muzeum másla v Máslovicích

Muzeum je jediné svého druhu ve střední Evropě. Není ale jediné na světě! Podobné najdeme v Irsku. Malé máslovické muzeum másla má interaktivní expozici, která nabízí různé druhy máselnic, odstředivek, formiček na máslo, máslenek na servírování másla a další předměty, související s výrobou másla. Vystavena je zde také ojedinilá kolekce obalů na máslo. 

Zajímavosti?

Většinu exponátů lze prakticky zkoušet. Těšit se můžete na krátkodobé, ale o to zajímavější výstavy. 

  • Muzeum Od verpánku k Baťovi ve Zruči nad Sázavou

Ve Zruči nad Sázavou bylo vždy množství koželuhů, kteří měli svoje vlastní cechovní zřízení. Velmi příhodně sem v roce 1939 přišla ze Zlína firma Baťa. Baťa zde vystavěl obuvnickou továrnu a práce v ní přilákala tolik lidí, že se počet obyvatel rázem ztrojnásobil. Po roce 1948 dostal podnik nové jméno - Sázavan a specializoval se na výrobu bot pro děti. S tímto sortimentem se dostal i na světové trhy. Výrobna se postupně zavřela, přesto ve Zruči nad Sázavou zůstala připomínka zašlé obuvnické slávy.

Zajímavosti?

V expozici si návštěvníci mohou prohlédnout jak šicí stroje, tak i starší nářadí používané pro výrobu obuvi, také samotné vzorky obuvi, historické fotografie, kroniky a další exponáty pojící se k místnímu regionu.