Žluté „banány“ čističů Sázavy vyplují znovu na řeku. Přidá se někdo další?

Už podvanácté se vydají dobrovolníci vyčistit známou řeku Sázavu od nepořádku. Projekt Čistá řeka Sázava už dávno není jen honbou za tunami odpadků. Snaží se také inspirovat a měnit myšlení lidí, podněcuje v nich zájem o místa, kde žijí. Motivuje je k ohleduplnému chování k přírodě a vychovává tak další generace.

21.03.2017 - 12:01   |  
Inspirovat k úklidu i ostatní chtějí autoři projektu Čistá řeka Sázava
Zobrazit fotogalerii (5)

Podnítit v lidech zájem o místa, kde žijí, a motivovat je k šetrnému chování vůči životnímu prostředí je jeden z hlavních cílů projektu Čistá řeka Sázava. Jeho organizátor, společnost Posázaví, by ráda tradiční jarní úklid břehů jedné z nejnavštěvovanějších českých řek rozšířila do celého regionu i za jeho hranice. Zájemcům nabízí své zkušenosti i pomocnou ruku.

Následovníkům rádi poradí

"Na řece Sázavě už nás při úklidu bývá celkem dost, o víc lidí už se ani nemůžeme postarat. Bylo by proto fajn, kdyby se lidé, kteří chtějí přírodě pomoci, zaměřili na své nejbližší okolí. Rádi je v tom podpoříme, poradíme jim, jak na úklid, kde sehnat pytle a rukavice, jak ve spolupráci s obcemi zajistit odvoz odpadu," řekla manažerka projektu Čistá řeka Sázava Denisa Cibulková.

Nemusí se ale podle ní jednat jen o úklid a honbu za tunami nasbíraných odpadků. Mnohem důležitějším smyslem projektu se začíná stávat osvěta a výchova lidí k šetrnému chování vůči přírodě. A začít se musí už u těch nejmenších.

Čím dříve začneme s osvětou, tím lépe

"Chci udělat průzkum mezi školami, a to hlavně těmi, které se do projektu zatím nezapojily. Budu se jich ptát, jak by si takovou spolupráci představovaly, jestli by je projekt zajímal. Tuším, že chodit do přírody a starat se o životní prostředí mají školy dokonce v osnovách, tak chci vyzvědět, jestli a jak je v tom můžeme podpořit," dodala Denisa Cibulková.

Organizátorka by chtěla pokračovat v šíření myšlenky a v propagaci projektu Čistá řeka Sázava směrem k širší veřejnosti. Přispět by k tomu mohly sdílené odkazy na sociálních sítích a na webových stránkách obcí podél toku.

Dát o sobě vědět a najít stejně smýšlející

"Chceme naše aktivity víc zviditelnit a vzbudit v lidech zájem, znamená to sdílet projekt nejen s obcemi a partnery projektu, ale i s ostatními organizacemi, které na něm s námi spolupracují, třeba s místními akčními skupinami Lípa pro venkov, Královská stezka a Havlíčkův kraj, které zajišťují úklid na horním toku řeky Sázavy, i s organizacemi, jako je Ukliďme svět a Ukliďme Česko," uvedla Denisa Cibulková.

Ta je každému, kdo o to bude stát, připravena poradit, jak podobnou akci zorganizovat. Jednou z možností je například zařadit úklid do kampaně Zdravá města, jak to letos udělali v Týnci nad Sázavou, Benešově nebo městě Sázava. Organizátorka chce oslovit i vybrané firmy, které by se o veřejná prostranství mohly starat v rámci svých dobrovolnických dnů nebo takzvaných teambuildingů, a to průběžně po celý rok.

Tradiční úklidová akce Čistá řeka Sázava vypukne už o víkendu 7. – 9. dubna, kdy stovky brigádníků budou sbírat vše, co do řeky, jejího okolí a vůbec přírody nepatří a půjdou tak příkladem ostatním. Dobrovolníci při ní vyčistí břehy prakticky od pramene po soutok s Vltavou. Organizace nejdelšího, zhruba 90kilometrového úseku z Kácova do Pikovic, bude opět v režii společnosti Posázaví o.p.s.