Žluté „banány“ čističů Sázavy vyplují znovu na řeku. Přidá se někdo další?

Inspirovat k úklidu i ostatní chtějí autoři projektu Čistá řeka Sázava
Zobrazit fotogalerii (5)
  |  

Už podvanácté se vydají dobrovolníci vyčistit známou řeku Sázavu od nepořádku. Projekt Čistá řeka Sázava už dávno není jen honbou za tunami odpadků. Snaží se také inspirovat a měnit myšlení lidí, podněcuje v nich zájem o místa, kde žijí. Motivuje je k ohleduplnému chování k přírodě a vychovává tak další generace.

Podnítit v lidech zájem o místa, kde žijí, a motivovat je k šetrnému chování vůči životnímu prostředí je jeden z hlavních cílů projektu Čistá řeka Sázava. Jeho organizátor, společnost Posázaví, by ráda tradiční jarní úklid břehů jedné z nejnavštěvovanějších českých řek rozšířila do celého regionu i za jeho hranice. Zájemcům nabízí své zkušenosti i pomocnou ruku.

Následovníkům rádi poradí

"Na řece Sázavě už nás při úklidu bývá celkem dost, o víc lidí už se ani nemůžeme postarat. Bylo by proto fajn, kdyby se lidé, kteří chtějí přírodě pomoci, zaměřili na své nejbližší okolí. Rádi je v tom podpoříme, poradíme jim, jak na úklid, kde sehnat pytle a rukavice, jak ve spolupráci s obcemi zajistit odvoz odpadu," řekla manažerka projektu Čistá řeka Sázava Denisa Cibulková.

Nemusí se ale podle ní jednat jen o úklid a honbu za tunami nasbíraných odpadků. Mnohem důležitějším smyslem projektu se začíná stávat osvěta a výchova lidí k šetrnému chování vůči přírodě. A začít se musí už u těch nejmenších.

Čím dříve začneme s osvětou, tím lépe

"Chci udělat průzkum mezi školami, a to hlavně těmi, které se do projektu zatím nezapojily. Budu se jich ptát, jak by si takovou spolupráci představovaly, jestli by je projekt zajímal. Tuším, že chodit do přírody a starat se o životní prostředí mají školy dokonce v osnovách, tak chci vyzvědět, jestli a jak je v tom můžeme podpořit," dodala Denisa Cibulková.

Organizátorka by chtěla pokračovat v šíření myšlenky a v propagaci projektu Čistá řeka Sázava směrem k širší veřejnosti. Přispět by k tomu mohly sdílené odkazy na sociálních sítích a na webových stránkách obcí podél toku.

Dát o sobě vědět a najít stejně smýšlející

"Chceme naše aktivity víc zviditelnit a vzbudit v lidech zájem, znamená to sdílet projekt nejen s obcemi a partnery projektu, ale i s ostatními organizacemi, které na něm s námi spolupracují, třeba s místními akčními skupinami Lípa pro venkov, Královská stezka a Havlíčkův kraj, které zajišťují úklid na horním toku řeky Sázavy, i s organizacemi, jako je Ukliďme svět a Ukliďme Česko," uvedla Denisa Cibulková.

Ta je každému, kdo o to bude stát, připravena poradit, jak podobnou akci zorganizovat. Jednou z možností je například zařadit úklid do kampaně Zdravá města, jak to letos udělali v Týnci nad Sázavou, Benešově nebo městě Sázava. Organizátorka chce oslovit i vybrané firmy, které by se o veřejná prostranství mohly starat v rámci svých dobrovolnických dnů nebo takzvaných teambuildingů, a to průběžně po celý rok.

Tradiční úklidová akce Čistá řeka Sázava vypukne už o víkendu 7. – 9. dubna, kdy stovky brigádníků budou sbírat vše, co do řeky, jejího okolí a vůbec přírody nepatří a půjdou tak příkladem ostatním. Dobrovolníci při ní vyčistí břehy prakticky od pramene po soutok s Vltavou. Organizace nejdelšího, zhruba 90kilometrového úseku z Kácova do Pikovic, bude opět v režii společnosti Posázaví o.p.s.