Co se děje v továrně PTZ?

PTZ je zkratka pro Povltavské tukové závody. Kdysi se tu vyráběla i mýdla, například Nela batole.
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Tradiční podnik v Nelahozevsi, který dokonce ustál privatizaci. V roce 2010 z "PéTéZetky" propuštěno na 700 zaměstnanců. Co se s areálem, který patřil Unileveru, děje nyní?

Areál v letech 2010 - 2015
Společnost Unilever v roce 2010 propustila všechny zaměstnance a odstěhovala se do Polska.  Poté osiřelý areál odkoupila společnost vyrábějící vlhčené ubrousky, ale od původního záměru rozšířit výrobu noví vlastníci odstoupili a před třemi lety celý areál prodali společnosti NesalukaDoposud se nepodařilo v areálu obnovit obdobný provoz.

 

Byl to jeden z významných zaměstnavatelů regionu. Pracovalo tu skoro 700 lidí. Vyráběly se tu margaríny, mýdla nebo majonézy, než po rozhodnutí firmy Unilever přesunuli svou výrobu do Polska. Areál v roce 2010 osiřel a dlouho se debatovalo, co tu bude... Mezi lidmi se napovídalo ledacos. Hovořilo se třeba o čokoládovně... Jaká je realita?

 

V areálu funguje rafinerie a skladovací prostory

Areál od roku 2012 patří společnosti Nesaluka a.s. Technologii rafinerie provozuje společnost Povltavské Tukové Závody Trading a.s., která navázala na historii společnosti a vrací do areálu výrobu rafinovaných olejů.

"V současné době zaměstnáváme 11 lidí. Naším cílem je závod opět oživit, a pokud se podaří do areálu přilákat další zajímavé nájemníky, mohou se objevit další pracovní příležitosti," uvádí paní Zuzana Dalecká ze společnosti Nesaluka a.s.

V současné době jsou v areálu pronajímány převážně skladovací prostory. "Areál je využit z části. Prostory pro výrobu stále nabízíme k pronájmu, stejně jako kancelářské prostory, dílny, výrobní haly. V současné době máme volné 3 výrobní haly," prozradila.

 

Hledá se spolehlivý nájemník 

Podle paní Dalecké mají ostatní firmy o pronájem v areálu zájem: "Máme mnoho poptávek, ale vzhledem k tomu, že jsou budovy velice specifické, tak nevyhovují  požadavkům každého  zájemce. Rádi bychom našli dlouhodobého a spolehlivého nájemníka, který by ocenil kouzlo výrobního areálu s dlouholetou tradicí." (viz tabulka)

Tradice areálu
1932 - Továrna na průmyslové zpracování tuků byla v Nelahozevsi vybudována pod názvem Velkonákupní družstevní podniky. Zajímavost: Starší lidé továrně proto říkali "védebka".
1951 - Podnik byl znárodněn a přejmenován na Povltavské tukové závody (PTZ). Mezi nejznámější výrobky ze zdejší produkce patřily margaríny Dukát, Hera, Visa a Smetol a mýdla Cleo, Lotos a Nela (pojmenované po Nelahozevsi).
1992 - Podnik byl zprivatizován do rukou britsko-nizozemské společnosti Unilever.

Nicméně s tak velkým využitím areálu, jaký měl v době, kdy patřil firmě Unilever, současní vlastníci nepočítají. "Obávám se, že tato doba je nenávratně pryč, ale na obnově výroby cíleně pracujeme," uzavírá paní Dalecká.

 

Mohlo by vás zajímat


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru