Za netradiční atmosférou finských Vánoc nemusíte do Skandinávie

Výstava trvá do 10. ledna
Zobrazit fotogalerii (2)
  |  

Stačí vyrazit na Mělník do muzea, které si připravilo vánoční výstavu ve finském stylu. Můžete ji navštívit i v lednu.

Finsko v Mělníku

Vánoční výstava Advent a Vánoce v zemi Joulupukkiho odstartovala 26. listopadu v Regionálním muzeu Mělník. "Adventně a vánočně laděné vernisáže se zúčastnil i rada-vyslanec Finského velvyslanectví v Praze Ari Tasanen, který pohovořil o tradicích ve Finsku. Při zahájení zaznělo několik rorát v podání mělnických farníků. Kurátor a historik muzea Mgr. Lukáš Snopek seznámil přítomné s koncepcí výstavy a zmínil několik historických milníků a spojitostí v česko-finských vztazích," prozradila paní Eliška Marounková z mělnického muzea.

Výstava trvá od
26. listopadu do neděle
10. ledna 2016.

Díky výstavě se můžete seznámit s finskými tradicemi v době Adventu a Vánoc. Jsou tu vystavené předměty, které vyrobili Laponci, a to třeba Sámy ze sobího paroží, součásky sámského oděvu a pod. Je tu ukázána finská každodennost, reprodukce nejhledanějšího finského obrazu z přelomu 19. a 20. století a také věrná kopie liturgické knihy z roku 1488 vytištěné pro Finsko.

Zajímavost: Knihtisk byl přitom vynalezen cca o 40 let dříve Johannesem Gutenbergem.

 

Doprovodný program k výstavě

  • 19. prosince a 9. ledna od 14 hodin proběhnou komentované prohlídky výstavy v doprovodu kurátora, historika muzea Mgr. L. Snopka
  • 7. ledna 2016 od 17 hodin bude v kavárně muzea přednášet na téma „Na cestách po Finsku“ Mgr. Michal Švec, překladatel z finštiny a předseda z. s. Skandinávský dům. Přednáška bude obohacena promítáním snímků.
  • Po dobu konání výstavy je v pokladně muzea možno zakoupit publikaci „Suomi a my“ (sborník k 90. výročí finské nezávislosti, 2007) obsahující kvalitní texty o kultuře a moderních dějinách Finska.

Advent a Vánoce v zemi JOULUPUKKIHO

27.11.2015 - 00:0010.01.2016 - 23:00

Mělník - Listopad v Regionálním muzeu MělníkVíce o akci

Interaktivita pro děti

Výstava má řadu interaktivních prvků, což ocení zejména dětští návštěvníci.  "Jednou z atraktivních činností je možnost nakreslit obrázek či své přání na předtištěnou pohlednici s adresou Santa Klause. Právě na jeho adresu za severní polární kruh každoročně přichází tisíce dopisů od dětí z různých zemí světa," uvádí paní Marounková.

Mělničtí a okolní žáci zažijí finské Vánoce doslova. "Mělnická muzejní pedagožka Mgr. Jitka Králová ve spolupráci s Mgr. Lukášem Snopkem pro ně připravili speciální vánočně finsky laděný program. Zábavnou formou se seznámí nejen s geografií a dějinami této severské země, ale i jejími tradicemi v čase adventu a Vánoc. Samozřejmě je program doplněn i tvořivou dílničkou ve finském stylu," doplňuje Marounková.

Další akce

Vítání adventu na Mělníku

29.11.2015 - 13:00

Mělník -

Honzík volá Bětu: Vánoce jsou tu

24.11.2015 - 00:0010.01.2016 - 19:00

Mělník - Listopad na Mělníku: Ladovy obrázky a finský adventVíce o akci

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru