21 metrů a 190 míst: Kde potkáte kolos mezi autobusy?

Zobrazit fotogalerii (7)
  |  

21metrovým autobusovým obrem jsme se svezli mezi Letištěm Václava Havla a Nádražím Veleslavín. Zkušební jízdu můžete vyzkoušet i vy. Budoucnost velkokapacitního autobusu je ale zatím nejistá.

 

Linka 119 vozí i 15 tisíc cestujících denně

"Není žádným tajemstvím, že zejména pokud mají cestující větší počet zavazadel, je pro ně v současnosti MHD často až třetí volbou za vlastním vozem či taxi," uvedl náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). 

Podle předsedy představenstva Českého aeroholdingu Václava Řehoře nejvytíženější autobusová linka 119, která vyjíždí na letiště z Nádraží Veleslavín, převeze až 15 tisíc cestujících denně. "Letos očekáváme nárůst cestujících přibližně o 5 %," dodává Řehoř.

Čtěte také: Linky mezi Prahou a středními Čechami využije až 300 osob za noc

 

Kdy se můžete svézt?

Testovací jízdy velkokapacitního autobusu Mercedes - Benz CapaCity L probíhají právě v těchto dnech. Budete-li mít dnes nebo zítra na letiště cestu, můžete do 21metrového autobusu nasednout v časech mezi 12:50 a 18:50. Další možnost budete mít 14. února. V mezičase bude probíhat zkušební provoz se zátěží bez cestujících.

Čtěte také: Jízdenka z Kladna do Prahy, která by platila i pro pražskou MHD, nebude

 

Nejdelší autobus v Evropě

V současné době se jedná o nejdelší autobus v Evropě, který např. v Istanbulu nahrazuje i podzemní dopravu a převeze až 600 tisíc cestujících denně. Takový množství sice Letiště Václava Havla pojmout nepotřebuje, faktem ale je, že počet cestujících rok od roku narůstá. Bez metra a napojení na rychlodráhu proto je potřeba náhradní řešení.

Na zapůjčení autobusu, který co nevidět začne brázdit trasu linky 119, se dohodl Dopravní podnik s výrobcem. V případě koupě by se na letiště v jednom směru přepravilo až 190 cestujících najednou. Mercedes Benz disponuje 38 místy k sezení a 152 ke stání. 

Čtěte také: 70 % cestujících zjistí změnu jízdního řádu až na zastávce

 

S 21 metry překračuje autobus meze

Zajímavostí také je, že autobus dlouhý 21 metrů by u nás správně neměl vůbec jezdit. Dopravní podnik musel obstarat výjimku na ministerstvu dopravy. Podle ustanovení je maximální povolená délka autobusu 18, 75 metru.

Autobus je pro usnadnění ovládání vybaven vnitřními i vnějšími kamerami, kde může řidič sledovat všechny dveře a zadní část autobusu z vnějšku. "Není to výrazný rozdíl. Myslím, že by nebyl problém řídit ani 25metrový autobus," podělil se s námi o své dojmy řidič.