Poslední ránu zámku Veltrusy zasadily povodně

Zámek Veltrusy
Zobrazit fotogalerii (7)
  |  

Hlavní budova zámku Veltrusy stále není v provozu. Pro veřejnost byl celý objekt uzavřen po povodni 2002, ta však nebyla příčinou. Šlo o pověstnou poslední kapku. Co se teď na zámku chystá? Budou znovu uvedeny do provozu hodiny na zámeckém nádvoří.

Hlavní budova bývalého loveckého zámečku s pohádkovou zahradou je mimo provoz čtrnáct let. Proč není přístupná veřejnosti nám osvětlil zdejší kastelán Pavel Ecler.

Proč je hlavní budova uzavřena již od roku 2002?

Rekonstrukce na hlavní budově započala po povodni z roku 2002. Hlavní budova měla několik problémů. Prvním problémem je, že když budovu v roce 1704 stavěli, tak šlo o letní sídlo. Něco jako bychom dneska řekli víkendová chata. Nepoužívali se tedy technologie, ani materiály s tím, že by zámek měl vydržet tři sta let. Vznikla lehká stavba pro potěchu majitelů. To znamená že, když to řeknu ošklivě, poločas rozkladu už má objekt za sebou.                      

Problém...  

Od začátku 20. století a zejména od období velké hospodářské krize objekt trpěl nedostatečnou údržbou, což bylo čas od času sanováno většími opravami a někdy taky ne. Takže těch 100 let neúdržby se velmi podepsalo. Povodeň v roce 2002 zasadila už jenom poslední ránu. Stala se tak důvodem uzavření zámku pro veřejnost, ale není to důvod toho proč jsou opravy tolik náročné.          

Jaké jsou ty důvody?                                                      

Musela být započata celková rekonstrukce budovy, včetně opravy krovů a střechy, samozřejmě střecha nebyla pod vodou. Proč to tak dlouho trvá je, že se jedná o opravdu kompletní opravu budovy a všech jejích součástí od statiky až po střechu. To je jedna věc. Druhá věc – stavební práce jsou již dokončeny, nyní přichází fáze restaurování interiéru. Nikoli mobiliáře, ale interiéru. To jsou částečně tapety, částečně výmalba, částečně štuková výzdoba.

 

Uvedení hodin do provozu

V pátek 15. dubna si můžete přijít užít znovu spuštění zámeckých hodin, to proběhne na nádvoří zámku. Dvouhodinová akce slibuje zajímavé prožitky. Dokonce si můžete vyrobit a odnést vlastní hodiny. „Jde o menší, dvouhodinovou, akci. Slavnostní zahájení proběhne ve čtyři hodiny. Spustí se hodiny, které jsou na nádvoří zámku akci doprovodí slovo zkušeného hodináře, který s námi bude přestřihovat pásku. Po-té v Rudolfově sále vystoupí ZUŠ z Kralup nad Vltavou. Po dobu akce bude probíhat hodinová dílna, kde si návštěvnící vyrobí vlastní hodiny,“ sdělila Čtidoma.cz Romana Indrová Semelková, pracovnice vztahů s veřejností.

 

Co je tady k vidění

V současné době můžete zhlédnou interiéry, název prohlídky je aristokracie- začátek konce. Dále je zde pořádána výstava Váhy, míry, závaží na zámku vám ukáží. Vstupné se platí sto korun za interiéry, padesát za výstavu. Můžete se také zapsat do programu „Klíč k památkám,“ ten zaručuje po navštívení pěti památek vstupenku na šestou historickou návštěvu zdarma.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru