Zeman podepsal novelu zákona: Konec týrání a zabíjení zvířat, čekání na smrt brzy skončí

Milovníci kožichů z lišek a norků ostrouhají už od února roku 2019
Zobrazit fotogalerii (6)
  |  

Zvířata ve stísněných klecích, často bez některých končetin čekající na vysvobození v podobě smrti... Takový pohled se nám naskytl prostřednictvím fotografií pořízených na kožešinových farmách. Z některých fotek až mrazí. Už brzy ale žádné nové snímky nevzniknou. Zákaz chovu tzv. kožešinových zvířat byl definitivně přijat. 

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal novelu zákona na ochranu zvířat, která zakazuje chov tzv. kožešinových zvířat v ČR. Podpisem prezidenta byla novela definitivně přijata. Platnou, což znamená součástí našeho právního řádu, se stane dnem vyhlášení, tedy vydáním ve sbírce zákonů. To by mělo být provedeno nejpozději do 30 dnů od doručení přijatého zákona ministerstvu. 

Boj za svobodu zvířat si může odškrtnout další položku a udělat čáru za dlouhou cestou, která k tomuto úspěchu vedla. Plánů je ale mnohem víc a boj bude pokračovat i v jiných směrech, než jsou kožešinové farmy.

Negativní pohled na chov zvířat za účelem získání kožešiny nemá jen česká společnost, ale jde o celoevropský trend. Přijetím této novely se Česká republika zařadila po boku dalších 12 evropských zemí, které podobné zákazy či výrazná omezení chovu již přijaly.

Kompenzace za milionové úniky

Přijatá novela zakazuje chov tzv. kožešinových zvířat v ČR od 31. ledna 2019 a počítá s kompenzacemi pro chovatele na splacení dlouhodobých závazků. Ačkoli diskuse o zákazu kožešinových farem byly v Poslanecké sněmovně i v Senátu velmi bouřlivé, novela nakonec prošla bez větších obtíží Poslaneckou sněmovnou i Senátem.

Přitom v obou případech byly na stole i pozměňovací návrhy, které např. navrhovaly pro farmy pouhé zavedení certifikátu Welfur nebo prodlužovaly přechodné období existence farem a výrazně navyšovaly kompenzace pro chovatele.

Konec krutým podmínkám

Novela bude mít dopad na 9 českých farem, na kterých se chovají norci a lišky. Jedná se celkem o cca 20 000 zvířat. Podle ochránců zvířat jsou tato zvířata držena v nevyhovujících podmínkách a jsou krutě zabíjena elektrickým proudem či udušením výfukovými plyny.

Přijetí novely zakazující chov tzv. kožešinových zvířat Parlamentem je navíc v souladu s míněním české společnosti, neboť podle průzkumu veřejného mínění, který na jaře letošního roku provedla agentura Focus, souhlasí se zákonem rušící kožešinové farmy 83 % obyvatel ČR.

Pro organizaci Svoboda zvířat je přijetí novely obrovským zadostiučiněním, neboť pro ni jde o vyvrcholení 18letého úsilí od doby, kdy kampaň za zákaz kožešinových farem v ČR spustila.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru