Ze sázavské radnice je zázemí pro děti a policii. Hodí se i pro chlapce s autismem

Kdo by to byl řekl, že děti a policisté najdou své místo v bývalém objektu radnice. Fungovat to ale nejspíše může, jelikož v Sázavě se k podobnému kroku uchýlili. Jakým způsobem město přestavby docílilo a kolik se muselo vynaložit prostředků?

28.09.2017 - 14:00   |  
Zrekonstruovaná budova bývalé radnice je nyní opravdu atraktivní. Podívejte se do fotogalerie, jak to vypadá uvnitř
Zobrazit fotogalerii (3)

Zajímavým způsobem využila Sázava nevyužitou bývalou radnici. Úspěšné rekonstruční práce totiž přinesly spoustu prostoru, a proto nyní v budově bývalého městského úřadu ve Školské ulici bude sídlit mateřská škola, školní družina, zájmové kroužky i služebna městské policie.

Rekonstrukce probíhala ve dvou etapách

Samozřejmě bylo s bývalou radniční budovou hodně práce, a proto se celý projekt chtě nechtě musel rozdělit na dvě části. "První etapa rekonstrukce proběhla v roce 2014, stála milion korun a město ji zaplatilo ze svého. Letos jsme s pomocí dotace udělali opravy za tři miliony korun," popisuje sázavský starosta Petr Šibrava.

"Vyměnili jsme okna, střechu, zateplili plášť, upravili vnitřní prostory, rekonstruovali dešťovou kanalizaci a opravili příjezdovou komunikaci a parkovací stání. Začali jsme s úpravou zeleně a počítáme ještě s výsadbou dalších stromů a keřů. Na zahradu během zimy dodáme také další herní prvky pro děti."

Vítaná proměna

Rekonstrukci budovy uvítala i ředitelka Základní a mateřské školy Sázava Zdeňka Kotzotová. Populace podle ní vzrostla a prostory mateřské školy přestaly stačit. Přestavbou budovy bývalého úřadu získala školka 24 nových míst.

Oprava stála dohromady 4 miliony korun. Město na ni dostalo dotaci 980 000 korun ze Státního fondu životního prostředí, zbytek zaplatilo z vlastních zdrojů. Druhou etapu realizovalo v letošním roce.

"Otevřeli jsme tady jedno ze dvou původně plánovaných oddělení mateřské školy. K tomu tady vznikla dvě nová oddělení školní družiny, jejíž prostory už přestávaly stačit," popisuje ředitelka. Kromě školky a družiny našly v objektu zázemí také zájmové kroužky – výtvarný, šachový, anglický, mladých hasičů a připravuje se kroužek šikovných ručiček.

V budově je i místnost uzpůsobená speciálním potřebám jednoho z předškoláků. "Třetím rokem naši mateřskou školu navštěvuje chlapec s těžkou formou autismu. Nechtěli jsme ho vytrhnout z rodiny a poslat do speciálního zařízení, zařídili jsme mu asistentku a je tady s ní v běžné třídě. Když není v pohodě, je unaven, s asistentkou odejde do speciálně vybavené třídy, pohraje si tam, uklidní se a vrátí se zpátky," popsala Zdeňka Kotzotová.

Široká historie

Budova ve Školské ulici, původně rodinná vila ze 40. let minulého století, připadla městu po druhé světové válce. Po celou dobu v ní byla úřadovna – nejprve policie, potom místního národního výboru a posléze městského úřadu.

Protože však nesplňovala parametry moderního úřadu, rozhodlo město v roce 2012 zrekonstruovat pro potřeby samosprávy bývalý dům služeb na náměstí Voskovce a Wericha. Při diskusích o využití bývalé budovy radnice pak zastupitelé odmítli nabídku velkého obchodního řetězce, který chtěl vilu odkoupit a postavit na jejím místě prodejnu. Místo toho v domě vznikla nejprve služebna městské policie a letos i nové prostory pro školu.