Kde a za kolik? Na Nový rok Prahu rozzáří ohňostroj v národních barvách

Jak to v Praze vypadalo v předchozích letech? Podívejte se do fotogalerie
Zobrazit fotogalerii (6)
08.12.2017 - 17:15   |  

Novoroční ohňostroj v hlavním městě připomene 100 let od vzniku Československa, které si země připomíná příští rok. Jak se stalo poslední roky tradicí, měla by to být velkolepá show, která spolkne hodně času na přípravu, ale také peněz.

Novoroční ohňostroj si každý rok nenechají ujít tisíce lidí. Ten letošní bude odpálen na Nový rok v 18.00 z Letné a bude v národních barvách, zakončí ho tóny české hymny. Za show, která bude trvat jedenáct minut, Praha zaplatí zhruba milion korun. A nezapomeňte, žádné pití alkoholu, někde je to na veřejnosti zakázané.

Kromě vzniku Československa show připomene zásadní momenty v historii republiky, například Pražské povstání v roce 1945, pražské jaro 1968 nebo sametovou revoluci v roce 1989. Ohňostroj využije několika netradičních efektů. K vidění budou například nové typy japonských sférických pum, ohnivé hřiby simulující nálet, červené sloupy o výšce 18 metrů nebo velkorážní pumy s efektem české vlajky.

Dříve se novoroční ohňostroj v Praze odpaloval i ze Střeleckého ostrova. Ochranáři to však kritizovali, protože rachejtle plašily vodní ptactvo.

Tichý ohňostroj prý nejde

Magistrát zvažoval, že novoroční ohňostroj bude tichý s ohledem na domácí mazlíčky i volně žijící zvířata, která hlasité rány každoročně stresují. Podle odborníků to však není možné kvůli rozsahu show. I tak by však měl být novoroční ohňostroj pro přírodu přívětivější. Firma zajišťující ohňostroj se zavázala, že bude spolupracovat s ochránci přírody a záchrannou stanicí a v okolí odpalu provede opatření pro ochranu zvířat a ptactva.

Poslední pyrotechnické představení za milion korun zahrnovalo 4 795 výstřelů a 236 efektů. Ohňostroj byl odpálen z Letné, rok předtím z Vítkova, kde si však lidé stěžovali na špatnou viditelnost.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru