Nejsou peníze: Dokončení haly v Kutné Hoře je ve hvězdách

Takhle by měla hala vypadat. Ale teď se zdá, že nebudou finance
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Kutná Hora zvažuje, zda se má po dvou nákladných etapách výstavby sportovní haly pustit do závěrečné fáze, kterou je vybudování tréninkových prostor. Vyžádalo by si to dalších více než 20 milionů korun, přitom není jisté, že radnice na tuto část získá dotaci.

Už v případě druhé etapy se to nepovedlo a práce musely být hrazeny z úvěru. Podle starosty Josefa Viktory z hnutí ANO by mělo město dál stavět a ještě v letošním roce celý komplex dokončit. Poukázal na to, že tréninková hala umožní lepší komerční využití celého objektu. O dalším osudu projektu budou v úterý jednat zastupitelé.

Sportovní hala je sice bez prostor pro tréninky funkční, projekt s nimi ale počítal. "Jsem přesvědčen o tom, že ač je to nákladné, měli bychom se do třetí etapy pustit. Všechno je dimenzované a naprojektované na třetí etapu - klimatizace, topení, vzduchotechnika," vysvětlil Viktora. Město by podle něj mohlo využít opci a zakázku zadat firmě, která nyní dokončuje druhou etapu. Starosta poukázal na rostoucí ceny a nedostatek kapacit u stavebních firem. "Všichni nás přesvědčují, že když nevyužijeme opci a půjdeme do nové soutěže, tak cenu 20 milionů už nevysoutěžíme."

Bývalé vedení města chtělo vybudovat halu na jiném místě - u Základní školy Kamenná stezka, po volbách z toho ale sešlo. Projekt měl financovat soukromý investor, který však po změnách na radnici od svého úmyslu ustoupil.

To jsou teda čachry

První fáze, obnášející výstavbu hlavní budovy, vyšla na 60,5 milionu korun a radnice na ni získala dotaci od ministerstva školství a od kraje. V případě druhé etapy, kterou bylo vybudování zázemí pro sportovce, už ale město dotaci nedostalo. Zhruba 78 milionů korun tak muselo zaplatit z investičního úvěru.

Podle Viktory někteří zastupitelé míní, že by bylo lepší patnáctimilionovou státní dotaci na první etapu vrátit. "Dotace nás dost svazuje, deset let to musí provozovat město a není tam možnost komerčních pronájmů," podotkl. Multifunkční hala bude určena pro školy i veřejnost, pořádány by v ní měly být i společenské a kulturní akce jako přednášky, burzy nebo výstavy.