Taxikáři si vymohli své? Uber podle ministerstva možná podniká bez platného oprávnění

Primátorka Krnáčová se do taxikářů několikrát pustila, ale právě ona částečně za momentální situaci může
Zobrazit fotogalerii (4)
  |  

Ministerstvo průmyslu a obchodu má podezření, že Uber v Česku podniká bez platného živnostenského oprávnění. Jízdy řidičů v rámci platformy Uber totiž zřejmě zprostředkovává jiná firma než ta, která k tomu před pěti lety získala v Česku živnost.

Skutečným zprostředkovatelem má být totiž nizozemská Uber B.V. Uvedlo to ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo dopravy tento týden Uber vyzvalo, aby si v Česku živnost založil. Uber uvedl, že funguje v souladu s evropskou legislativou.

"Zprostředkující společností je podle všeho společnost UBER B.V. se sídlem v Nizozemsku. Kontrolní činnost oprávnění k podnikání a souvisejících oprávnění je nicméně v kompetenci obecních živnostenských úřadů. Proto jakékoli vyjádření MPO k platnosti živnostenských oprávnění může vycházet až z adekvátní kontroly příslušného obecního úřadu," řekli zástupci MPO.

V Praze je zhruba 5 000 až 7 000 taxikářů. Z toho část využívá různé elektronické aplikace, například asi 1 100 jezdí v rámci platformy Liftago. Pro Uber jezdí přibližně 2 000 řidičů včetně dopravců na částečný úvazek. Část řidičů jezdí vedle Uberu i pro Taxify.

Může si každý dělat, co chce?

V Praze druhý den protestují taxikáři proti společnosti Uber a dalším zprostředkovatelům, kteří najímají dopravce bez platné licence pro přepravu osob. Vytváří tak podle nich nerovné podmínky na trhu.

"S ministerstvem se o tom chceme bavit a domluvit se na nějakém řešení. Není to tak, že bychom něco odmítali nebo se naopak k něčemu zavazovali," řekla mluvčí Uberu Miroslava Jozová. Dodala, že Uber i podle nedávné judikatury evropského soudního dvora funguje v souladu s evropskou legislativou. "Tím, že jsme globální firma, tak si každý trh nemůže úplně dělat, co chce."

Stát na to dlouhé roky kašlal

Ministerstvo dopravy chce tento stav řešit v rámci novely silničního zákona, kterou do vlády předloží během několika týdnů. Ta má na jedné straně umožnit využívat pro taxislužbu elektronické aplikace místo taxametru, na druhé vytvořit ze zprostředkovatelů dopravy vázanou živnost a uložit jim povinnost, že smí spolupracovat jen s řidiči s taxikářskou koncesí. K rychlému řešení situace dnes vyzvala ministerstvo hospodářská komora.

"Současná situace je jen eskalací této vleklé a státem neřešené problematiky. Neobejde se ale bez okamžitého legislativního řešení. Podle hospodářské komory už je na čase, aby ministerstvo dopravy upustilo od slov a přešlo k činům, a proto vyzýváme ministerstvo dopravy i magistrát, aby předložily řešení, které dnes nerovné podmínky na trhu narovná," uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.

Podle zakladatele platformy Liftago Ondřeje Krátkého stávka jen odvrací pozornost od skutečného problému. Tím není souboj taxikářů s technologií, ale silný lobbing nadnárodních platforem za možnost pracovat s amatéry, na kterých vydělají více. "Výhody digitálních platforem přepravy přitom lze poskytovat legálně už dnes," podotkl.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru