Magistrát kryje vlastní neschopnost: Na Budějovické využívá účelovky jako vystřižené z učebnice mistra Babiše

Jak to na Budějovické nakonec dopadne?
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Pasáž podél objektu DBK na Budějovické není v havarijním stavu. Prokazuje to zevrubný odborný statický posudek, který má naše redakce k dispozici. Přesto před několika týdny pražský magistrát v čele s dvorní dámou Andreje Babiše primátorkou Adrianou Krnáčovou rozhodl o uzavření průchodu pasáží u objektu. Jak je to možné? Je to lenost úředníků nebo naprostá neschopnost?

Místo urychleného konstruktivního přístupu k řešení tristní situace v prostorách nad stanicí metra Budějovická se (ne)zodpovědní magistrátní úředníci snaží závěry statika všemi způsoby zpochybnit. Přitom sami žádný vlastní aktuální statický posudek nemají.

Proč odmítají platný posudek?

"Zcela evidentně teď vyhrává nad zdravým rozumem byrokratický strach z odpovědnosti. Magistrát se teď léta nečinnosti snaží zamaskovat náhlými obavami o bezpečnost občanů," uvedl Miroslav Velfl, předseda představenstva DBK, a dodal: "A úvaze o nápravě neradostného stavu bouráním terasy už nerozumím vůbec. Z mého pohledu jde o velmi necitlivý přístup k architektonicky cennému objektu, který je integrální součástí historického stavebního řešení prostor na Budějovické."

Mediální zástupce DBK Michal Donath se pozastavil také nad podivnými opakovanými vyjádřeními mluvčího magistrátu Víta Hofmana. Podle něj totiž město vyjádření DBK a jeho posudek odmítá. "Stanovisko našeho statika s autorizací hovoří jasně a na rozdíl od společnosti DBK nebudeme brát bezpečnost občanů na lehkou váhu," tvrdil Vít Hofman. Má to však háček. "Žádné takové stanovisko neexistuje a ve spise se nenachází. I ten, kdo má máslo na hlavě, by se měl bránit korektně, nikoli útokem," oponuje Donath.

Komu to pomůže?

Ostravský autor aktuálního posudku Marek Lukáš je zcela nezpochybnitelně také autorizovaným inženýrem (ČKAIT: 1102332) a jeho posudek byl magistrátu v posledních dnech doručen. Otevřenou zůstává otázka, komu má účelový postup MHMP sloužit, a zda nejde jen o pračku svědomí? 

"Agresivními a ničím nepodloženými útoky proti DBK se majetek MHMP do pořádku k nevoli občanů ani postižených podnikatelů uvést nepodaří. A přitom aktuální příklad znovuotevření Libeňského mostu ukazuje, že kde je vůle a zdravý rozum, lze řešení vždy najít. DBK je připraveno zasednout k jednacímu stolu," uzavřel Velfl.

Co si nejen o kauze Budějovická myslí starosta Prahy 4 Petr Štěpánek, si můžete přečíst zde.