Starostové obcí kolem chystané spalovny: Vyřešte dopravu, jinak to tu nechceme

Takto by měl vypadat pohled na spalovnu od obce Horní Počaply
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Starostové obcí dotčených plánovanou výstavbou spalovny odpadu v Horních Počaplech na Mělnicku sepsali společné prohlášení, které předali Středočeskému kraji. Požadují v něm zpracování dopravní studie, která bude řešit problém svozu odpadu do spalovny, chtějí také iniciovat změny zákona o odpadech. Jinak bude se stavbou problém.

K výzvě se připojili starostové 17 obcí nejenom ve Středočeském, ale i v Ústeckém kraji. "Smyslem prohlášení je, abychom skutečně dotlačili kraj, ale zejména rezorty životního prostředí, dopravy, ale možná i průmyslu a obchodu k tomu, aby se problematika odpadu, i ve vazbě na naše zařízení, začala řešit," řekl mělnický starosta Ctirad Mikeš. 

Chybí obchvaty kolem obcí

Skupina ČEZ chce spalovnu v Horních Počaplech, oficiálně nazvanou ZEVO Mělník, uvést do provozu v roce 2024, argumentuje zákazem skládkování odpadů. Obec Horní Počaply se stavbou spalovny nesouhlasí. Podle Mikeše mohou právě Horní Počaply stavbě zabránit, a to pomocí územního a regulačního plánu.

Starostové jsou prý připraveni udělat vše pro to, aby spalovna v dané lokalitě nebyla postavena, pokud nebude vyřešena dopravní infrastruktura.

Při nedávném veřejném projednávání vlivů chystané spalovny na životní prostředí zaznělo, že stavbě by měla předcházet stavba obchvatů kolem obcí. Zastupitelé obce Horní Počaply vyjádřili s projektem v současné podobě nesouhlas. I další obce podmiňují stavbu spalovny právě vyřešením problému dopravy. Místní se totiž bojí znečištění ovzduší i velké dopravní zátěže.

Co konkrétně starostové chtějí?

Ve společném prohlášení teď starostové po kraji požadují například okamžité zadání zpracování dopravní studie. Chtějí také, aby přednost dostala železniční doprava, a to tak, že bude 70 procent odpadu přepravováno po železnici. Studie by podle starostů měla zohlednit železničně dostupné lokality i mimo Středočeský kraj, například v Ústeckém kraji. Starostové také požadují, aby na základě výsledků studie kraj směřoval odpad z obtížně dostupných lokalit v regionu do jiných zařízení v jiných krajích.

Středočeský kraj má podle prohlášení řešit problematiku využití směsného odpadu komplexně ve spolupráci s Prahou a ostatními přilehlými kraji. Hejtmanství má podle starostů také zahájit jednání se státem o rekonstrukcích řady komunikací a stavbě obchvatů obcí. Ve spolupráci s Prahou má kraj také dokončit obchvat Prahy, míní starostové.

Dále chtějí, aby kraj inicioval legislativní změnu zákona o odpadech ve vztahu k termínu EU do roku 2030, respektive 2035. Stát podle Mikeše není připraven na konec skládkování od začátku roku 2025. "V České republice jsou pouze čtyři zařízení, která by měla zákaz skládkování řešit. Jsou to spalovny Liberec, Malešice, Plzeň a Brno. Ve výstavbě je spalovna v Ostravě a počítá se s Komořany. Nutná jsou ne čtyři zařízení, ale alespoň 10 nebo 11," dodal Mikeš.

Lidé z Mělnicka volají: Zastavme projekt obří spalovny, jde o naše děti. Čtěte zde.