Nové cykloboxy pomohou i k výjezdům do Brd, k dispozici budou zdarma

Nové cykloboxy pořídila v uplynulých dnech příbramská radnice
Foto: Město Příbram
Zobrazit fotogalerii (3)
Nové cykloboxy pořídila v uplynulých dnech příbramská radnice

Šestnáct nových uzamykatelných boxů na kola je již v provozu ve středočeské Příbrami. Cykloboxy vyrostly přímo v centru města, osm jich je pod vlakovým a osm pod autobusovým nádražím. Do každého se vejdou až dvě jízdní kola pro dospělou osobu. Boxy ochrání kola nejen před zloději, ale i před nepřízní počasí a jsou vhodné také pro uložení kočárků, koloběžek nebo in-line bruslí.

reklama

Kola se do nich parkují ve vodorovné poloze, je tam pevná podlaha a díky tomu nehrozí jejich poškození. Další výhodou je energetická nezávislost boxů, kterou zajišťuje pohon na solární energii.

Do Brd budou vyjíždět i letos cyklobusy. Pojedou přes z Plzně přes Starý Plzenec, Spálené Poříčí, Míšov, Rožmitál pod Třemšínem až do Příbrami. Využít lze samozřejmě i opačný spoj z Příbrami.

Zabezpečení pomocí individuálního kódu

Boxy se uzavírají magnetickým zámkem a ovládají pomocí elektronického samoobslužného systému umístěného vždy ve středovém boxu. „Cykloboxy jsou vybaveny elektronickým zámkem dveří, který je ovládán na základě individuálního jednorázového kódu, který bude před každým použitím cykloboxů zadán uživatelem,“ vysvětluje příbramský místostarosta Václav Švenda a doplňuje, že úschova je zdarma.

Lidé v Příbrami mají o jízdu na kole zájem, kola využívají nejen k turistice, ale doslova celoročně na nich vyrážejí buď do práce, nebo na nákupy. „Naším cílem je vylepšovat podmínky pro cyklistiku. Začíná sezona, do ulic už vyrazili první cyklisté, a proto věřím, že možnosti bezpečného zanechání kola ve veřejném prostoru využijí nejen místní, ale i návštěvníci našeho města,“ dodává Švenda.

Středočeské cyklostezky hned po jižních Čechách disponují nejrozšířenější sítí. Konkrétně jsou to zhruba čtyři tisíce kilometrů.

V Příbrami rostou i nová parkoviště pro auta

Výstavba cykloboxů je součástí projektu „Výstavba parkovacích systémů P+R, B+R a K+R v Příbrami“, v rámci kterého budou postavena záchytná parkoviště - dvě na Drkolnově a jedno v ulici Čechovská, fungující v režimu P+R (park and ride), K+R (kiss and ride) a B+R (bike and ride).

V rámci projektu je realizováno:

  • 187 nových parkovacích míst v systému P+R, K+R na území města Příbram
  • 32 parkovacích míst pro kola

Město získalo na projekt dotaci

Na celý projekt město Příbram získalo dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Dodavatelem zakázky je firma BS Bike company s.r.o., cena za dílo: 994 000,00 Kč bez DPH.

reklama
#cyklisté #cykloboxy #využití #zdarma #Brdy #výlety #cyklistika

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.