Obviněný Horáček: Jeho firma brala dotace na postižené, získala na zakázkách 650 milionů

Nejen pražské nemocnice jsou zapojené do kauzy, seznam se rozrůstá
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Firma První chráněná dílna, kterou vlastní podnikatel Tomáš Horáček, obviněný v souvislosti s údajnými manipulacemi zakázek v některých pražských nemocnicích, získala za poslední dva roky na státních zakázkách 650 milionů korun.

S informací přišel server iROZHLAS.cz. Od Nemocnice na Bulovce prý firma od roku 2016 získala 25 zakázek v hodnotě 54 milionů korun. Pro Bulovku firma dodávala například lékařské přístroje, zajišťovala také ochranu majetku a osob, dodávala i sanitní vozidla. Milionové kontrakty od nemocnice získaly podle serveru i další firmy napojené na Horáčka.

Dodávali prý i jinam

Podle webu dodává první chráněná dílna zboží a služby i dalším zdravotnickým zařízením, například Fakultní nemocnici v Plzni, nemocnici v Olomouci, Fakultní nemocnici Brno nebo Slezské nemocnici v Opavě. "Celkem lze od července 2016, odkdy musí státní instituce kontrakty zveřejňovat, dohledat přes 500 smluv za více než 650 milionů korun," uvedl server.

Tomáš Horáček se "proslavil" také jako "náborář černých duší" pro ČSSD. V posledních letech se však objevoval blízko lidí napojených na hnutí ANO.

Napojení Horáčka na Nemocnici na Bulovce dlouhodobě kritizuje protikorupční organizace Transparency International (TI). V minulosti podle webu upozorňovala na netransparentnost tendrů a obcházení zákona o veřejných zakázkách. Podle analytika TI Milana Eibla se dílna neomezovala jen na tradiční dodávky, kdy je možné zapojit zdravotně postižené osoby, ale hlásila se do všech odvětví. Většinu zakázek pak prý dílna řešila formou subdodávek, zboží a služby dodávaly jiné společnosti.

Dotace na postižené zaměstnance

První chráněná dílna bere od státu dotace na zaměstnávání lidí s postižením. Eibl řekl, že podle staré legislativy měly všechny chráněné dílny u podlimitních zakázek při hodnocení nabídek patnáctiprocentní zvýhodnění. "Tím se z chráněné dílny stal jen chodící štempl, který zprostředkovával plnění pro standardní firmy," řekl analytik.

V souvislosti s manipulací s některými zakázkami čelí kromě Horáčka obvinění dalších osm lidí, mezi nimi je podle médií například šéf Nemocnice na Bulovce František Novák, bývalá ředitelka nemocnice Andrea Vrbovská nebo ředitel Nemocnice Na Františku Robert Zelenák. Na Horáčka a Vrbovskou uvalil soud vazbu, zbylí obvinění jsou stíháni na svobodě.

Zastupitel Pánek: Vedení kraje se mě pokoušelo zastrašit, protože jsem upozornil na nesrovnalosti. Více čtěte zde.