Psí hřbitovy: Kuriozita, která není levnou záležitostí

Někde musí být ráj...

Když nastane ta smutná chvíle a váš mazlíček odejde do psího nebe, je potřeba řešit, jak se vypořádáte s jeho pozůstatky. Dny plné smutku potřebují praktické řešení a někdo volí stejný způsob loučení jako s lidmi. 

reklama

 

Jestliže vás opustí milovnaný domácí mazlíček, myšlenky, co s jeho pozůstatky, jsou úplně ty poslední. Myslet prakticky v dobách smutku se však musí a dnes existuje mnoho řešení, jak dopřát pejskovi nebo kočce důstojný obřad. Dříve situaci řešil veterinář, který zajistil likvidaci těla v kafilerii nebo se “jednoduše” zahrabalo tělo do země. Malý hrobeček na zahradě není jediným důstojným řešením. 

Za jednorázový žeh mazlíčka nad pět kilo zaplatíte přes 3 000 Kč. Za zvíře nad 60 kg zaplatíte až 7 000 Kč a rozloučení v obřadní místnosti stojí kolem šesti set korun. 

Hrobeček na zahradě

Jako první se nabízí zvolit malý obřad v úzkém kruhu nejbližších na zahradě vašeho domu nebo chalupy. Uložit mrtvé tělo vašeho mazlíčka do země by se mohlo zdát jako snadná záležitost, ale byrokracie to lehké rozhodně nedělá. Od roku 2014 existuje vyhláška ministerstva zemědělství, která stanovuje zákonem jasné podmínky. Ty určují, že tělo zvířete musí být zahrabáno minimálně 50 cm zeminy. Hrobeček musí být ve vzdálenosti 200 metrů od vodního zdroje, 100 metrů od obytné stavby a 50 metrů od sousedního pozemku. Místo musí být viditelně označeno a ochráněno od potenciálního vniknutí jiných zvířat. Zákon tedy rozhodně pozůstalým nepomáhá. 

Důstojný pohřeb

Legislativní pravidla a omezení čím dál častěji nutí hledat řešení jinde. Jedním z těch pohodlných a zároveň důstojných je krematorium zvířat. Specializované společnosti jsou schopné zajistit zákonem dané podmínky a lidé toho hojně využívají. Pieta srovnatelná s běžným pohřbem lidí je stále více “populární”. Klienti často pohřbívají nebo zpopelňují králíčky, morčata, potkany nebo taky želvu.

Kompletní psí pohřeb vyjde na 2 000 Kč. Cena zahrnuje vykopání jámy, rakve, náhrobku a smutečního řečníka. 

Grilované kuře na rozloučenou

Specializovaní zvířecí funebráci jsou schopní zajistit uspání vašeho zvířatka rovnou u vás doma. Portfolio podobných firem však nabízí širokou škálu služeb. Můžete si vybrat rakev nebo urnu podle vašeho uvážení a nebo zvolit netradiční pamětní šperk, do kterého se vloží trocha upomínkového popela. Klienti také využívají službu kompletního obřadu. Chcete, aby vašeho mazlíčka na onen svět doprovázelo grilované kuře? Není problém. 

Hřbitov pod Řípem

Když svého mrtvého mazlíčka nechcete zpopelnit, musíte najít zákonem vyhovující hřbitov. Pravděpodobně nejznámější se nachází mezi obcemi Rovná a Vražkov pod Řípem. Klient zaplatí za legální jednorázový pohřeb, kdy je místo pronajmuto na deset let a na dalších deset let si mohou pozůstalí hrobeček pronajímat. Je možné si také objednat kamennou desku, kam lze vytesat jméno nebo vložit fotografii. Na první pohled se tak jedná o klasický hřbitov, jen s tím rozdílem, že v zemi neodpočívají v pokoji lidé, ale domácí zvířátka.

Nejbizarnější domácí mazlíčci. Fretka ani hadi už nejsou v módě, teď letí tahle zvířátka. Více čtěte zde.
reklama
#pohřeb #pes #kočka #smrt #Říp #obřad

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.