Proč by měli mít průvodci živnost? Často jsou špatní, někteří z nich ani neplatí daně

Počet neregistrovaných průvodců v Praze je neznámý
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Vláda ve Sněmovně podpoří návrh hlavního města, aby se průvodcovská služba pro turisty stala znovu vázanou živností. Praha si od změny slibuje zkvalitnění služby. Otázkou však je, jestli něco takového pomůže, nebo to bude spíš znamenat méně průvodců jako takových.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) jsou nyní služby turistům často nekvalitní. Připomenula, že změna má zajistit odborným průvodcům lepší postavení. Podle pražských zastupitelů v centru metropole totiž působí řada nekvalifikovaných průvodců, kteří poskytují turistům nepřesný nebo mylný výklad a neplatí daně.

Z průvodcovství se stala volná živnost před šesti lety změnou zákona. Návrh změny zákona podpořili letos v červnu pražští zastupitelé napříč politickým spektrem a schválili jej jednomyslně 58 přítomnými hlasy.

Praha se potýká s necertifikovanými průvodci delší dobu. Vzhledem k tomu, že jde o živnost volnou, ji může vykonávat víceméně každý.

Jde hlavně o Free Tours

Změna je zaměřena zejména proti průvodcům, kteří nabízejí tzv. Free Tours. Ty jsou nabízeny zdánlivě zdarma, na konci však průvodci vyberou od účastníků peníze, ze kterých potom neplatí daně. Pokud je přistihnou magistrátní úředníci, průvodci řeknou, že peníze vloží do nadace, kterou kvůli tomu účelově mají.

"Bohužel stále více návštěvníků doprovázejí nekvalifikovaní průvodci a zejména absolventi škol a zkoušek profesní kvalifikace se nemohou uplatnit v praxi. Navrhovaná novela bude mít podle našeho názoru pozitivní dopad na rozvoj cestovního ruchu, podnikatelské prostředí i zaměstnanost v oboru," uvedl předseda Asociace průvodců Stanislav Voleman.

Pokud by Parlament novelu schválil, zájemci by museli skládat průvodcovské zkoušky. Zaškolení provádí například pražská příspěvková organizace Prague City Tourism, která má v hlavním městě turismus na starosti. Poskytovatel služeb by musel mít rovněž živnostenské oprávnění.

Počty neregistrovaných nejsou známé

V Česku se podle asociace činností průvodce zabývá 4 500 osob. Z toho polovina podniká v Praze a Středočeském kraji. Činnosti vedoucího zájezdu a místního zástupce (výjezdová turistika) se věnuje asi 1 500 osob. Hlavní výdělečná činnost je to asi pro pětinu z nich. Mimo tyto statistiky působí průvodci i bez živnostenského listu, ti zpravidla nemají odbornou způsobilost ve smyslu navrhované úpravy. Jejich počet asociace odhaduje na 1 500 osob.

Podle městské organizace Prague City Tourism, která má v Praze na starosti cestovní ruch, má nyní její oficiální licenci 1 437 průvodců. "Bohužel počet neregistrovaných neoficiálních průvodců neznáme," dodala mluvčí organizace Barbora Hrubá.

Chce se vám na záchod? Ve městech je to často problém, tak "kam s tím"? Čtěte zde.