Tragikomedie pokračuje: I třetí dražba kladenské hutě Poldi je zmařená, firma nezaplatila

Poldi si na nového majitele opět musí počkat
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Také třetí pokus o prodej kladenské hutě Poldi zkrachoval. Vydražitel včas nezaplatil, srpnová dražba firem Poldi a Poldi Trade je tudíž zmařená. Podnik, který je částí někdejšího rozsáhlého koncernu, je od loňského prosince v konkurzu a zaměstnanci dostali výpovědi. Insolvenční správce podle Michala Žižlavského již zahájil přípravu přísnější exekutorské dražby.

Vítězem poslední dražby, která se konala koncem srpna, byla společnost Elaria Group. Zaplatit měla 256 milionů korun. Neznámá firma byla založena letos v dubnu. Sídlo má v administrativní budově v Praze 4, jde však jen o virtuální kancelář. Předchozí dva pokusy o prodej hutí skončily také neúspěchem.

"Již před konáním druhé opakované dražby insolvenční správce AS Zizlavsky vyhodnotil situaci tak, že subjekty, které se účastní prodejního procesu, mají pravděpodobně zájem prodej prodlužovat. Doporučil proto zajištěnému věřiteli a věřitelskému výboru ukončení dosavadního procesu dražby a zahájení exekutorské dražby," uvedl Žižlavský. Připomněl, že u takové dražby jsou přísnější mechanismy proti maření prodeje. Lze nastavit vyšší dražební jistotu a uplatnit vyšší sankce.

Co bude dál?

Zajištěný věřitel i věřitelský výbor ale upřednostnili druhou opakovanou dražbu. Insolvenční správce s nimi předjednal kompromisní řešení, kdy bude v případě neúspěchu přímo zahájena exekutorská dražba. Podle něj šlo o nejrychlejší řešení. Druhou možností bylo přezkoumání vhodnosti udělených pokynů soudem, což vyžaduje určitý čas.

"Nyní, kdy byla zmařena i druhá opakovaná dražba, insolvenční správce AS Zizlavsky v souladu s předběžnou dohodou s věřiteli zahájil přípravu exekutorské dražby. Zatím má k dispozici kladná stanoviska věřitelského výboru a jednoho ze zajištěných věřitelů. Věřitelé požadují konkrétní exekutorský úřad, což správce odsouhlasil. Nyní buď proběhne řádný proces exekutorské dražby, nebo insolvenční správce AS Zizlavsky aktivuje dohledovou činnost insolvenčního soudu," dodal Žižlavský.

Skutečnost, že se prodej někdejší chlouby českého průmyslu opakovaně nedaří, mrzí hlavně bývalé pracovníky, z nichž někteří přišli dražby sledovat. Kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) už dříve poukazoval na to, že bývalí zaměstnanci dobře znají diagram železo-uhlík a mají k hutím citový vztah. "Je to obrovská škoda, protože Poldovka patří ke Kladnu, patří ke středním Čechám, a to, že se o ni pořádně nikdo nestará, je v tuhle chvíli pro Kladno jako největší město Středočeského kraje velký problém. Ale bohužel je v soukromých rukách a kraj ani město s tím toho moc udělat nemohou," řekla k další zmařené dražbě hutí hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Jaké firmy byly "ve hře"?

Firmy Poldi a Poldi Trade byly poprvé vydraženy v dubnu za 261 milionů, vítězná společnost Compagnia del mediterraneo Steel, založená krátce před dražbou, ale včas nezaplatila. Podobná situace se opakovala po červnové dražbě, v níž uspěl podnikatel Jindřich Vlček s firmou Warhols Hold, 251 milionů také neuhradil. Dražitelé vždy složili jistinu 17 milionů, z níž se uhradily náklady dražby v několika milionech. Zbytek byl firmám vrácen.

Podle obchodního rejstříku Poldi dosud patří skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru. Fungování před lety začaly komplikovat dluhy, například dodavatelům materiálů, energií a dalším, které dosáhly stovek milionů korun. Loni byl provoz podniku většinou zastavený. Soud povolil reorganizaci, vedení se ale nepodařilo splnit podmínky. V Poldi dříve fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. V Poldi a Poldi Trade ještě nedávno pracovalo 150 lidí.

Klíčová slova: