Škoda Auto testuje dron, který pomáhá při inventuře. Vývoj stál miliony

V čem konkrétně může podobný dron pomáhat?
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Automobilka Škoda Auto ve svém hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi testuje dron, který je schopen ze vzduchu identifikovat a počítat palety na vnějších plochách automobilky. Zkušební provoz funguje od května, do budoucna se počítá s nasazením dronů do běžného provozu.

Dron je vybavený šesti rotory, létá rychlostí až 20 kilometrů za hodinu a unese až pět kilogramů užitečné zátěže. V aktuální zkušební fázi dron třikrát denně zcela autonomně zaznamenává počet prázdných palet na vnějších plochách jedné z výrobních hal v Mladé Boleslavi. Data se následně předávají do IT systémů logistiky, kde se dále zpracovávají.

Pozná opravdu hodně

"Průběžně pracujeme na zvyšování efektivity našich každodenních výrobních procesů a ulehčování práce našich zaměstnanců. Dron ulehčuje a urychluje proces inventury. V budoucnu budou takové procesy probíhat zcela automaticky, což je i jedním z hlavních pilířů naší Strategie 2025," řekl člen představenstva Škody Auto Michael Oeljeklaus.

Dron je vybavený takzvanou technologií LIDAR, která měří vzdálenost a rychlost. Senzor LIDAR zaznamená až 300 000 obrázků za vteřinu. Dron je navigován prostřednictvím 3D mapy, vzniklé na základě této technologie, která zároveň rozpoznává a počítá palety pomocí algoritmů.

Investice za miliony

Dron využívá tuto technologii, protože pomocí technologie GPS se nedá pozice palet zjistit s dostatečnou přesností. Potřebné algoritmy firma vyvíjí přesně na míru pro tuto aplikaci. Automobilka do této technické inovace investovala zhruba 200 000 eur (asi pět milionů Kč).

Škoda loni dodala na světový trh 1,2 milionu vozů. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Zaměstnává více než 35 000 lidí a je aktivní na více než 100 trzích.