Babiš, Okamura, Zeman: Padl trest za vyhozené kytice politiků na Národní třídě

Politici se "plížili" v nočních hodinách, mezi "postiženými květinou" byl i Tomio Okamura
Zobrazit fotogalerii (3)
04.01.2019 - 13:46   |  

Ano, či ne? Má někdo právo vyhodit květiny z pietního místa, když má pocit, že osoba, která je tam dala, je nepřítelem demokracie, potažmo státu? Když skončily pugety Tomia Okamury, Miloše Zemana a Andreje Babiše položené 17. listopadu na Národní třídě v koši, republiku to rozdělilo na několik skupin. Dnes za tento čin padl trest.

Úředníci Prahy 1 rozhodli o uložení pokut dvěma aktivistům, kteří loni při oslavách 17. listopadu vyhodili v Praze u památníku na Národní třídě do odpadkového koše kytice od některých politiků. Za přestupek proti majetku musí zaplatit každý 2 000 korun. Nyní mají osm dní na odvolání.

V koši skončily při oslavách 17. listopadu kytice položené prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem (ANO) a poslancem a místopředsedou Sněmovny Tomiem Okamurou (SPD). K aktu, který vnímají jako vyjádření politického názoru, se přihlásili politický aktivista Otakar van Gemund a další členové skupiny Kaputin, která mimo jiné vystupuje proti politickému režimu v Ruské federaci a jejímu prezidentu Vladimiru Putinovi.

Prý jde o symbol demokracie

Gemund v rozhovorech s novináři vyhození kytic odůvodnil tím, že památník 17. listopadu na Národní třídě považuje za symbol demokracie. Lidé jako Babiš či Okamura se podle aktivisty nechovají podle demokratických pravidel.

Prohlásil, že demokracii je potřeba chránit, a to i radikálně. Už v minulosti stál za protesty a happeningy. Prezident Zeman označil ty, kteří vyhazují kytice do koše, za primitivní hlupáky. Předseda ODS Petr Fiala řekl, že rozumí rozhořčení lidí, kteří kytice vyhodili, ačkoli takový způsob vyjádření názoru není jeho šálek čaje.

Policie po incidentu uvedla, že věc považuje za přestupek, a postoupila ji správnímu orgánu, kterým je úřad Prahy 1. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že policisté podle něj postupovali správně.