Čeho se od nich dočkáme? Zeman na schůzce s Babišem mluvil o investičních plánech Huawei

Prezident Miloš Zeman na schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) mluvil o plánech čínské komunikační společnosti Huawei na investice v Česku. Před výrobky čínských firem Huawei a ZTE varoval před Vánocemi Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle něj představují bezpečnostní riziko.

29.01.2019 - 06:05   |  
Babiš by chtěl kauzu Huawei řešit na úrovni EU
Zobrazit fotogalerii (2)

Babiš dnes zopakoval své dřívější tvrzení, že by se kybernetická bezpečnost měla řešit na celoevropské úrovni. Zeman varování NÚKIB v minulosti opakovaně kritizoval, podle něj výrobky Huawei bezpečnostní riziko nepředstavují. Uváděl také, že českým firmám působícím na čínském trhu hrozí kvůli varování českého úřadu odvetná opatření. Před výrobky Huawei varovaly i některé další státy.

Došlo i na církevní restituce

Babiš po večeři v Lánech řekl, že ohledně Huawei není co řešit a že organizace, které spravují klíčovou infrastrukturu státu, podle zákona musejí na základě varování NÚKIB provést bezpečnostní audit. Zopakoval také, že by se záležitost kybernetické bezpečnosti měla řešit na celoevropské úrovni.

O společném evropském postupu mluvil dnes před jednáním vlády i vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). "Nemá smysl vyvíjet nějaké jenom národní aktivity, celá Evropa je velmi propojená a je potřeba komunikovat s našimi partnery. Jednou z cest je vytvoření nějakého evropského testovacího centra," vysvětlil.

Babiš se Zemanem diskutoval také o středeční schůzce ústavních činitelů, na které se bude jednat o otázkách zahraniční politiky. Debatovali také o zdanění finančních náhrad za majetek nevydaný v církevních restitucích nebo o přípravě rozpočtu. Babiš uvedl, že prezident sdílí jeho odmítavý postoj ke zvyšování životního minima, které prosazuje ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).