Jiří Pospíšil: Zakažme klecové chovy, trpí v nich stamilióny zvířat

Jiří Pospíšil bojuje za práva zvířat dlouhodobě
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Zhruba 300 milionů zvířat se na území EU stresuje a trpí v klecových chovech. V ČR se z 87 procent jedná o slepice, dále pak králíky a prasnice. Za zákaz klecových chovů aktivně bojuje europoslanec a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, který vyzývá k aktivnímu přístupu na národní i evropské úrovni.

Vidět trpět zvířata není pro každého normálního člověka nic pěkného. "Usiluji o to, aby se problematikou klecových chovů na podzim zabývala Evropská komise a Evropský parlament. Je nezbytné, aby byla na evropské úrovni přijata nová legislativa, která chov slepic, králíků a dalších zvířat v takto tristních podmínkách ukončí," říká Jiří Pospíšil.

Zákaz klecových chovů se v Bruselu snaží prosadit pracovní skupina dvaceti europoslanců. Jiří Pospíšil v ní jako jediný hájí české barvy. Jejím cílem je mimo jiné i podpora evropské občanské iniciativy Konec doby klecové, kterou loni představila organizace Compassion in World Farming. Součástí iniciativy je petice za zákaz klecových chovů.

Podpisů už je 300 tisíc

Pokud se během jednoho roku podaří nasbírat milion podpisů, bude se problematikou zabývat Evropský parlament a Evropská komise, která by mohla navrhnout novou legislativu zakazující klecové chovy ve všech členských státech EU.

"Fakt, že v České republice čím dál tím více supermarketů odmítá odebírat vejce z klecových chovů, ukazuje, že se jedná o správnou cestu. Osvěta a tlak zákazníků v tom hrají podstatnou roli. Petici zatím podepsalo tři sta tisíc lidí," dodává Pospíšil.

Zvířata se nepohnou

Zvířata se v klecích nemohou otočit ani postavit. Plocha k žití u slepic odpovídá velikosti listu A4, u křepelek pak velikosti pivního tácku. Kvůli nedostatečnému pohybu zvířata trpí řídnutím kostí nebo zakrněním. Také dochází k izolaci zvířat, která jsou ve volné přírodě sociální. V klecích jsou chovány i husy a kachny.

Řada západoevropských zemí už klecové chovy zakázala. Česká republika se k nim ale zatím nepřipojila, a to i kvůli liknavému přístupu českých zákonodárců. Z průzkumu přitom vyplývá, že zákaz klecových chovů podporují tři čtvrtiny Čechů. Do roku 2025 chce přestat prodávat klecová vejce většina obchodních řetězců v ČR.