Třetina všech potravin se na světě každý rok vyhodí. Ve Zdibech našli možnost, jak plýtvání zarazit

Nová komunitní kuchyně ve Zdibech u Prahy chce pomoci omezit plýtvání potravinami. Naučí zájemce zdravě a pestře vařit ze zásob potravinové banky. Kurzy vaření určené pro klienty banky by se měly ve Zdibech konat několikrát měsíčně, lidé o ně podle předsedkyně Potravinové banky Praha a Středočeský kraj Věry Doušové mají zájem.

reklama

Kuchyň byla oficiálně otevřena dopoledním brunchem, na projektu se kromě potravinové banky podílí i Asociace společenské odpovědnosti a Gastrokroužek. Podle Doušové si klienti potravinové banky často berou hlavně základní potraviny, mouku, cukr, těstoviny, rýži, a naopak zeleninu pomíjejí, důvodem bývá i to, že nevědí, jak z ní vařit. "My bychom rádi, aby si osvojili dobré stravovací návyky." Cílem je tedy vaření ze snadno dostupných čerstvých potravin, které by se jinak vyhodily.

Základem je zelenina

Právě zelenina tvoří značné množství nabízených potravin, ale klienti potravinové banky ji nechtějí. I kvůli tomu, že si ji běžně kvůli ceně nemohou dovolit, nejsou zvyklí ji v jídelníčku uplatňovat. "To byl původní moment, který nás přiměl k tomu, že bychom je měli učit, jak si obohatit jídelníček o pokrmy, v nichž budou používat kvalitní zeleninu, kterou do té doby neznali," dodala Doušová.

Do dnešní akce se zapojili gastronadšenci a foodblogeři, mimo jiné i Lukáš Hejlík, Darina Křivánková a další. Uvařili například kuřecí vývar, smaženku nebo lečo.

Je to správná cesta?

Služby zdibské potravinové banky využívá dle Doušové kolem 22 000 klientů, například senioři, matky samoživitelky, lidé bez domova a podobně. Potraviny se sem denně svážejí ze supermarketů, jde například o neprodejné věci, třeba kvůli špatnému označení obalu, nevzhlednosti zboží či blížícímu se konečnému datu spotřeby a podobně.

Banka aktuálně potřebuje dodávku pro svážení potravin, zájemci mohou přispět prostřednictvím webu www.darujme.cz. Potravinová banka Prahy a Středočeského kraje vznikla v roce 2009, má 150 odběratelských míst a je tak největší potravinovou bankou v ČR. Zhruba třetina roční světové produkce potravin se vyhodí nebo znehodnotí. Podle aktuálního průzkumu Ipsos pro společnost Unilever průměrný Čech vyhodí 25 kilogramů potravin za rok.

reklama
#jídlo #kuchyně #volba #plýtvání

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.