Aktivisté z Kliniky budou platit. Exekutor Luhan chce stovky tisíc, už zablokoval osobní účet

Zabrali cizí majetek a odmítali odejít
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Zástupkyně pražského Autonomního sociálního centra Klinika Tereza Virtová musí zaplatit exekutorovi Ivo Luhanovi přes 290 000 korun jako odměnu za vyklizení budovy. S rozhodnutím soudkyně však  nesouhlasí a chtějí proti verdiktu podat ústavní stížnost.

O nákladech na samotnou exekuci, které exekutor vyčíslil na téměř milion korun, bude soud ještě rozhodovat. "Soud rozhodl o první části exekuce - odměně pro exekutora (290 400 Kč). Soudkyně výši odměny pro exekutora potvrdila. Soud o částku týkající se nákladů na exekuci (exekutor požaduje 996 872 Kč) bude následovat," uvedlo centrum Klinika na svém facebookovém účtu.

Prý je to nesmysl

Podle člena kolektivu Kliniky Jakuba Orta spočítal exekutor svou odměnu tak, že si každou vyklizenou místnost naúčtoval jako vyklízení jednoho zvláštního objektu. "Soudkyně tuto nesmyslnou konstrukci akceptovala. S rozhodnutím samozřejmě nesouhlasíme a budeme podávat ústavní stížnost," cituje Orta facebook Kliniky. To, že exekutor vyžaduje vysokou částku po jedné osobě, která navíc sama vyklízení domu aktivně nebránila, považuje Ort za akt politické represe.

Luhan požaduje peníze po člence kolektivu Kliniky Virtové. Zástupci sociálního centra už dříve uvedli, že exekutor zablokoval Virtové na osobním účtu 430 000 korun a zmrazil jí výplatu v práci.

Bydleli tam bez řádné smlouvy

Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014. Vyklidili jej a bez povolení v něm několik dní provozovali sociální centrum. V únoru 2015 po intervenci tehdejšího ministra financí Andreje Babiše (ANO) nabídl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových aktivistům budovu na rok k bezplatné výpůjčce. Ti ji svépomocí i opravili.

Smlouva Klinice vypršela počátkem března 2016. V říjnu téhož roku budovu získala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která oznámila, že tam chce přestěhovat některé své zaměstnance. SŽDC nechalo budovu vyklidit exekutorem letos v lednu.

Za údajně neoprávněné několikaměsíční užívání nemovitosti se Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových soudí s kolektivem Autonomního sociálního centra Klinika a Terezou Virtovou o 360 000 korun. Případ řeší Obvodní soud pro Prahu 3.


Životní styl

Hobby