Archiv lidské kultury: Facebook by mohl mít v roce 2070 víc mrtvých než živých uživatelů

Sociální média jsou fenomén
Zobrazit fotogalerii (3)
30.04.2019 - 18:53  

Na sociální síti Facebook by mohlo být za padesát let registrováno více mrtvých lidí než živých. Vyplývá to ze studie vědců z Oxfordské univerzity. Pokud počet uživatelů Facebooku poroste současným tempem, síť by v roce 2100 mohla mít 4,9 miliardy "uživatelů", kteří budou tou dobou již po smrti.

Vědci z Oxfordu ve své studii vycházeli z dat Facebooku za loňský rok a odhadu vývoje světové populace, který učinila Organizace spojených národů. V současnosti má síť 2,37 miliardy aktivních uživatelů po celém světě.

Pokud by se růst počtu uživatelů Facebooku v loňském roce úplně zastavil, mělo by v roce 2100 účet na síti 1,4 miliardy mrtvých lidí. Už v roce 2070 by za tohoto scénáře počet mrtvých na Facebooku převýšil počet živých. Pokud by růst pokračoval dosavadním tempem, tedy o 13 procent ročně, dosáhl by v roce 2100 počet účtů patřících zesnulým lidem 4,9 miliardy.

Archiv lidské kultury

Podle vědců vyvstává v souvislosti s rostoucím počtem účtů na Facebooku, které patří zesnulým lidem, palčivá otázka, jak nakládat s "virtuálním dědictvím". Spoluautor studie David Watson upozornil, že Facebook by mohl v budoucnu sloužit jako určitý druh archivu lidské kultury.

Důležité proto podle něj je, aby k datům zesnulých neměla přístup "jen jediná společnost orientovaná na zisk". "Je důležité, aby budoucí generace mohly užívat naše digitální dědictví a mohly tak lépe porozumět vlastní historii," uvedl Watson.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru