Nevyřešená vražda: Děsivý případ prostitutky Otýlie Vranské je stále záhadou

V jednom kufru byl trup...
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

S nadsázkou se o ní říkalo, že je nejdelší ženou v Československu. Hlavu v Bratislavě a nohu až v Košicích. Černý vtip popisuje případ zavražděné Otýlie Vranské, která se rozčtvrcená objevila ve dvou kufrech na různých místech. Případ vraždy nerozluštil ani Josef Vanášek, předobraz slavného rady Vacátka.

Nejznámější neobjasněná vražda v historii kriminalistiky se stala slovenské prostitutce v Praze. Otýlie Vranská byla usmrcena pravděpodobně 1. září 1933. Osobnost samotné Vranské není to, co ve společnosti i po letech budí pozornost, ale spíše brutální způsob, jakým byla zavražděna. Dva odeslané kufry naplněné rozčtvrceným tělem mířily do Bratislavy a Košic. Motiv je dodnes nejasný. Jaké jsou nové stopy?

Jedním z obviněných byl i vážený doktor Arnold Jirásek. Přítel Masaryka, příbuzný Aloise Jiráska, dokonce ošetřoval zastřeleného Jana Opletala. 

Chvilky před vraždou

Během vyšetřování se podařilo vytvořit celkem přesnou rekonstrukci noci před smrtí. Vranská měla schůzku s rotmistrem Pěkným, který se již věnoval jiné prostitutce Koklesové. Společnost Vranské dělala její bývalá spolubydlící Velingová. Ta také o všem vypověděla, včetně hádky mezi prostitutkami o rotmistra Pěkného. Společně údajně odešli do hospody U Kupců. V jedenáct hodin se na Karlově náměstí Vranská oddělila a viděna byla až později v kavárně U politické mrtvoly s mladíkem, jehož totožnost se nikdy neobjasnila. Naposledy spatřená byla v restauraci U Šmelhauzů, kde nahlížela do tanečního sálu, aby někoho našla. Koho? To je dodnes nejasné.

Tělo v kufru

Ten, který objevil tělo v prvním cestovním kufru ovázaným provazy, byl zaměstnanec drah ve vlaku z Prahy do Bratislavy. Druhý velmi podobný kufr se stejně morbidním obsahem byl objeven v Košicích. Ostatky Otýlie Vranské byly poslány zpět do Prahy. Obě zavazadla vážila 70 kilogramů, a tak existuje teorie, že je na nádraží musel podezřelý přepravit nějakým dopravním prostředkem. Zásadní chybu, kterou kriminalisté zanedbali, bylo sebrání otisků prstů z obou kufrů. Nedlouho po zajištění těla v kufrech se ozval student s výpovědí a popisem muže, který údajně do vlaku jeden z kufrů přinesl a ihned vystoupil. Postupem času se případ stal velmi medializovaný a rozdílných výpovědí přibývalo.

Otýlie Vranská údajně nebyla prostitutkou na plný úvazek. S muži spala někdy i za útratu v hospodě, za přespání a s vidinou toho, že tímto způsobem někoho "uloví" k sňatku. 

Mediální kauza

Policie při vyšetřování vystavila ve výloze služebny v Bartolomějské ulici předměty, které byly nalezeny v kufru, a fotografie těla Otýlie Vranské. Velmi specifického případu se automaticky chytl tisk, který v touze vyvolávat senzaci přispíval zavádějícími informacemi. Policie během prvního týdne obdržela 700 dopisů, které měly většinou motivaci někoho pouze poškodit. Jeden, který se zásadně lišil, byl tzv. Fantom ulice. Ten zasílal dopisy do redakce deníku Polední list, kde se přiznal k vraždě a popsal celý její průběh včetně další vraždy, kterou údajně spáchal na jiné prostitutce. Zarážející bylo, že informace o tom, že Vranská se živila prostitucí, nebyla veřejnosti známá. Fantom ulice byť vyhrožoval, že s potěšením bude ve vraždách pokračovat, nic podobného se nestalo a muž nebyl nikdy odhalen, natož dopaden.

Výsledky vyšetřování

Pitva odhalila dva silné údery sekáčkem přímo do hlavy. Ten pronikl 6 cm hluboko a způsobil ženě bezvědomí. Když pachatel odděloval hlavu od těla, byla Vranská ještě naživu, protože vdechla hodně krve. Následovala řeznická práce, která byla původně hodnocená jako profesionální, ale tato verze se později vyvrátila.

Podezřelí měli vždy neprůstřelné alibi nebo se je nepovedlo vyhledat. K vraždě se však ještě do šedesátých let hlásilo mnoho lidí. Dohromady se jedná o 5 000 dopisů, které obsahují přiznání k vraždě. V roce 2017 přišel historik Radek Galaš s tím, že policie má mnoho nepřímých důkazů a vzorek DNA z vlasu, který byl nalezen v ruce Vranské. Dodnes je tedy kauza vraždy Otýlie Vranské tématem, které vytváří spekulace a velký zájem.

Manželé Stodolovi: Nejhorší sérioví vrazi v Česku, kteří neměli slitování. Více čtěte zde.