Staré pohřebiště v táborské kanalizaci. Patrně jsou zde pohřbení první obyvatelé města

V kanalizaci bylo nalezeno pohřebiště z 15. století
 

Rekonstrukce kanalizace v táborské ulici Na Parkánech odhalila pohřebiště z 15. století. Patrně jde o hroby jedněch z prvních obyvatel města založeném v roce 1420. Archeologický průzkum pohřebiště zbrzdí práce při obnově kanalizace v ulici Na Parkánech. Skončit měla v polovině srpna, ale rekonstrukce se tím pravděpodobně protáhne do 8. září. 

Předposlední červnový pátek byl objeven příkop s palisádou a dvěma hrobovými jámami, uvedl archeolog Husitského muzea v Táboře František Janda. „Následně jsme si tento úsek převzali a zahájili jsme tu záchranný archeologický výzkum, který bude trvat tři týdny," sdělil tiskový mluvčí táborské radnice Luboš Dvořák. 

Podle historických záznamů se dalo předpokládat, že v místech v blízkosti historického jádra města se pohřebiště nachází, řekl dále Janda. Archeologové ale nevěděli, kam až sahá. „Nález je to určitě zajímavý, zasahuje do prvopočátků po založení husitského Tábora. Počet hrobových jam zřejmě nebude konečný," uvedl. Podle něj jde o hroby obyvatel města, kteří nebyli pohřbeni v rakvích, ale patrně v prostých rubáších.

Mimořádný nález

Rekonstrukce kanalizace v ulici Na Parkánech zahájila Vodárenská společnost Táborsko, která je vlastníkem odpadní sítě, letos v březnu. Náklady na její obnovu činí přibližně 21 milionů korun bez daně. Kvůli uzavírce musí doprava směrem od Bechyně jezdit po objízdných trasách.

Táborský starosta Štěpán Pavlík (Tábor 2020) uvedl, že prodloužení prací je pro řidiče komplikace. „I kdyby nález nebyl tak zásadní, především podle zákona musíme umožnit archeologické práce podobně jako třeba stavebníci rodinných domů. V tomto případě se navíc jedná o nález mimořádného významu. Archeologové zatím určují zmíněné tři týdny jako horní hranici zpoždění stavby," řekl starosta.