Politické veletoče pokračují. Zeman nakonec přijme demisi ministra Staňka. Co bude dál?

Jan Hamáček od prezidenta slyšel, že nakonec přijme demisi ministra kultury Antonína Staňka
12.07.2019 - 17:45  

Dnešní schůzka předsedy ČSSD Jana Hamáčka, ministra kultury Antonína Staňka a prezidenta Miloše Zemana v Lánech má nakonec překvapivé rozuzlení. Prezident se  rozhodl přijmout demisi ministra Staňka. Jak se bude zvláštní situace kolem obsazení ministerstva kultury dál vyvíjet? 

 

Ohledně navrhovaného Staňkova nástupce Michala Šmardy (ČSSD) Zeman vyčká na rozhodnutí pondělního předsednictva ČSSD. Hamáček připomněl své týden staré vyjádření, že není optimistou ohledně zachování vlády. Od té doby se podle něj nic zásadního nezměnilo. Podle Hamáčka platí, že kandidátem ČSSD na ministra kultury zůstává Šmarda.

„Očekávám, že předsednictvo to potvrdí. Druhou alternativou je, že předsednictvo rozhodne, že ministři ČSSD podají demisi a z vlády odejdou," uvedl Hamáček po zhruba hodinu a půl dlouhém jednání v Lánech. Jiné varianty podle něj nyní neexistují. „Z mého pohledu je to postaveno tak, že buď sociální demokracie ve vládě skončí, nebo si bude moci jmenovat své ministry. Michal Šmarda má naši podporu, já za ním stojím," dodal.

Zeman neřekl, zda bude pondělní rozhodnutí předsednictva sociální demokracie respektovat, uvedl Hamáček. Hlasování předsednictva tak podle něj částečně bude "cestou do neznáma". „Každopádně platí to, že ministři sociální demokracie jsou připraveni podat demise a potom budeme pokračovat v rámci ústavního pořádku," uvedl.

Nechci vysvětlení!

Hamáček řekl, že nežádal vysvětlení prezidenta, proč po dvou měsících po oznámení Staňkovy rezignace přistupuje na jeho konec. V květnu odmítl Staňkovu rezignaci akceptovat a od konce téhož měsíce nevyhověl Babišovu návrhu na jeho odvolání. "Já jsem nežádal vysvětlení, já jsem akceptoval jeho stanovisko, že je připraven vyhovět návrhu pana premiéra," uvedl Hamáček.

Babiš minulý týden v Lánech řekl, že doufá, že se podaří najít řešení, které zachová stávající vládu. Hamáček na to tehdy opáčil, že je "menší optimista". Dnes toto vyjádření připomněl. "Nic se ve mně neposunulo, z mého pohledu ta situace je stejná jako ve čtvrtek. Ale politika je od toho, abychom jednali, takže budeme jednat až do pondělí," řekl. Babiš podle něj má přes víkend prostor ve věci dál jednat, na předsednictvu padne definitivní verdikt.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru