Vzpoura ruských vědců. Otevřeným dopisem protestují proti represím vůči demonstrantům

Demonstrace v Rusku zvedají ze židle i stovky ruských vědců
Foto: iRozhlas
Demonstrace v Rusku zvedají ze židle i stovky ruských vědců

Víc než 500 ruských vědců působících doma i v cizině v otevřeném dopisu protestovalo proti postupu ruské justice a bezpečnostních složek proti demonstrantům v Moskvě. Dopis zveřejnil ruský vědecký čtrnáctideník Troickij variant. Vědci vyzvali ruské úřady, aby zastavily represe proti lidem, kteří si stěžují na volební manipulace úřadů, jež mají zablokovat účast opozičních kandidátů v komunálních volbách.

reklama

Od konce července se v Moskvě každý víkend scházejí lidé protestující proti postupu městské volební komise, která s odkazem na údajné formální nedostatky znemožnila účast opozičních kandidátů v zářijových volbách do městského zastupitelstva.

Účast v některých demonstracích, které jsou z velké části nepovolené, dosahovala až desítek tisíc lidí. Dva tisíce protestujících policie krátce zadržela, několik jich ale ve vazbě čeká na soud s možným trestem až 15 let vězení.

Vědomá lež

Vědci v otevřeném dopisu uvádějí, že jsou trestním stíháním demonstrantů rozhořčeni. Upozorňují, že s jejich vědeckou dráhou je "neslučitelná vědomá lež a pronásledování jinak smýšlejících lidí". Podle signatářů dopisu je důvodem demonstrací "otevřený podvod a zjevné machinace při registraci kandidátů".

"Rusko se snaží zopakovat ty nejhorší stránky svých dějin," řekl médiím historik Ivan Kurilla, který dopis podepsal. Moskevský rozhlas oznámil, že obdobný dopis jako vědci vydala i skupina ruských politologů.

Vědecká komunita má v Rusku tradičně vysokou prestiž a otevřený dopis v zemi může mít ohlas, soudí někteří komentátoři. Úřady jsou znepokojeny i faktem, že velkou část demonstrantů tvoří mládež včetně příslušníků dorůstající generace, která prakticky celý svůj dosavadní život prožila v éře prezidenta Vladimira Putina.

reklama
#demonstrace #Rusko #vědci #dopis #protest

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.