Češi si koronavirem nenechají zkazit letní dovolenou: Na které země musí zapomenout a kde jsou vítáni?

Koronavirus ovlivnil miliony životů.
Foto: pixabay.com
Zobrazit fotogalerii (4)
Koronavirus ovlivnil miliony životů.

Zatímco ještě před měsícem nikdo z Čechů ani v nejmenším nepočítal s tím, že se letos podívá na letní dovolenou za hranice, tak v současné době berou přímořské destinace téměř útokem. Podle cestovních kanceláří je velký zájem o destinace jako Chorvatsko, Řecko nebo Itálie. Strach z pandemie koronaviru pomalu opadá a Češi se začínají oklepávat. Kam se ale vydat na letní dovolenou, abyste nebyli zklamaní? 

reklama

Chorvatsko 

Chorvaté začali z evropských států uvažovat o rozvolňování pro cizince mezi prvními. Podle chorvatského deníku Jutarnij list jsou hranice otevřené již od 9. května. Pokud tedy mají Češi již zarezervovaný pobyt nebo je cílem jejich cesty hospodářská činnost či osobní důvody.

Pokud Češi vlastní v Chorvatsku nějakou nemovitost, pak jim bude vstup do země povolen po předložení dokumentací potvrzující vlastnictví nemovitosti na území Chorvatska či plavidla. Výjimku také dostali ti, kteří by byli pozváni do země nebo by se měli zúčastnit pohřbu. 

Mimo jiné se také ruší povinná čtrnáctidenní domácí izolace pro osoby z EU, které do Chorvatska přicestují ze zahraničí. Turisté ovšem musí doržovat hygienciká opatření jako nošení roušky, odstup minimálně 1,5 m a doporučuje se minimálně používat hromadnou dopravu. Češi by si také měli zvyknout používat platební karty a hotovost využívat co nejméně. 

Řecko

Co se týká Řecka, tak to pro své obyvatelé otevřelo pláže již 15. května. Vláda tak učinila hlavně z toho důvodu, že na jihu mají dosahovat teploty až 40 °C. Otevření pláží ale doprovází přísná hygienická opatření.

Pláže budou s organizovaným provozem pouze 40 lidí na 1 000 metrů čtvereční. Vzdálenost mezi slunečníky bude muset být čtyři metry a slunit se mohou pouze dva lidé. Výjimku v tomto případě dostanou rodiny. Na plážích bude zakázán prodej alkoholu a zbytek sortimentu pouze přes výdejní okénko. O letních plážových barech zatím nemůže být řeč. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis 14. května oznámil, že by zahraniční turisté mohli dostat povolení začátkem července. 

Itálie 

Itálie patří mezi evropskou zemi, která je pandemií koronaviru nejvíce zasažená. Češi dovolenou v Itálii milují, ale vzhledem k situaci mají prozatím respekt. Itálie si je moc dobře vědoma toho, že značná část příjmů plyne právě z turistů, a snaží se udělat maximum. Podle posledních informací by se měly hranice otevřít 3. června. Momentálně se může vycestovat do Itálie jen ve výjimečných případech a lidi čeká povinná 14denní karanténa. Od začátku června by měli jít do karantény jen ti, kteří přišli do kontaktu s nakaženou osobou. 

Německo 

Příští týden se bude v Německu konat mezinárodní konference o otevírání hranic. Od minulého týdne uvolnilo Německo hraniční kontroly, v zemi dochází k pozvolnému rozvolňování. Česká vláda rozhodla o prodloužení kontrol mezi Německem a Českem do 13. června.

Slovensko 

Na Slovensku dochází k rozvolňování velmi pomalu a opatrně. Kontroly na hranicích s Českem, Maďarskem, Polskem a Rakouskem slovenská strana prodloužila do 27. května. Zatím není jisté, kdy by mělo dojít k uvolnění kontrol na hranicích se Slovenske, ale předběžně se hovoří o polovině června. 

Slovinsko 

„Letní dovolené na chorvatském pobřeží Jadranu prakticky už nic nebrání,“ napsala rakouská tisková agentura APA. Slovinsko oznámilo, že v jejich zemi oficiálně pandemie koronaviru skončila a lidé se tak mohou přijet vesele rekreovat. 

KAM DÁL: Epidemioložka Marešová: Testování na COVID-19 je v každé zemi jiné. Počty nakažených a mrtvých se porovnávat nedají

 

 

 

reklama
#koronavirus #COVID-19 #dovolená #češi

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.