Co mohlo vést exposlance Feriho k pokusu o sebevraždu? Znásilnění nezletilé a další průšvihy se žlutým vykřičníkem

Svými příspěvky na Instagramu si Feri získal davy, jeho politická kariéra i přesto skončila ještě předtím, než dosáhl 25 let
  |   analýza

Ještě v pandemii měl našlápnuto na zástup mladých voličů a leckdo ho tipoval na budoucího prezidenta. Jeho inciativa na Instagramu se žlutými vykřičníky se rychle chytla a mladí ho milovali, byl jejich spojkou v těžké době. Pak ale přišla studená sprcha a nyní Dominika Feriho trestně stíhá policie za sexuální obtěžování a znásilnění žen, včetně nezletilé. V sobotu ho záchranáři měli najít s pořezaným zápěstím a břichem, jak informoval portál iDNES.cz. Spekuluje se o sebevraždě. Neunesl tlak?

Po měsících vyšetřování byl Feri obviněn ze znásilnění, kvůli útokům na ženy ho policie vyšetřuje už rok. Jelikož se měl znásilnění dopustit na nezletilé dívce, hrozí mu až 10 let vězení. O víkendu se pokusil o sebevraždu, záchranáři ho odvezli s bodnořezným zraněním.

Nadějný poslanec po mediální kauze složil mandát

Byl nejmladším poslancem v historii České republiky, působil ve veřejném prostoru ještě za dob studií na Právnické fakultě Karlovy univerzity. Byl to právě on, který dokázal, jak dobře se dá s voliči komunikovat skrz sociální sítě. Právě na něj se totiž lidé během pandemie obraceli, když nevěděli, jak nastalá opatření pochopit. On jim ochotně odpovídal. Jeho žluté vykřičníky se staly legendární a našly si skoro milion příznivců na Instagramu. 

Když však do médií prosákla kauza zneužívání žen, svůj poslanecký mandát složil a navzdory presumpci neviny se vzdal kandidatury v TOP 09 v loňských volbách. Stáhl se také z veřejného dění a na svém Instagramu vypnul komentáře. S kauzou jako první přišel loni Deník N. 

Nás to nepoškodilo díky rychlé reakci, říká Pekarová Adamová

Feri odmítal, že by k sexuálnímu obtěžování došlo, byť na svých sociálních sítích nepopřel, že by se k ženám vždy choval s úctou a respektem. "Není pro mě většího pocitu potupy a osobního selhání než se ohlédnout zpět na situace, kdy jsem se zachoval nevhodně, nepatřičně či negetlemansky. Všechna taková selhání mě mrzí a hluboce a upřímně se za ně omlouvám. Třebaže jsem se z chyb poučil, nelze nic odbýt jenom tím, že jsem byl zkrátka mladý a nyní žiji jinak," napsal na svůj Instagram 25. května 2021. Popřel, že by se čehokoholiv dopustil, a avizoval, že se bude proti lživým článkům v médiích bránit soudní cestou. 

Ještě téhož dne složil mandát. "Vždy jsem si přál politiku jinou, založenou na osobní odpovědnosti. Nyní chci jít sám příkladem. Rezignuji na mandát poslance a nebudu se účastnit podzimních voleb." V rozhovoru Jonáše Čumrika pod záštitou Insider s Markétou Pekarovou Adamovou o Ferim před 7 měsíci uvedla, že: "Jsme občas v kontaktu, říká, že se má dobře. Co se týče vyřešení té kauzy. To je přesně ta věc, kdy je třeba zachovat se rázně. Není třeba se vymlouvat, jak to dělají politici v posledních letech. Díky té rychlé reakci a díky tomu, že jsme to vyhodnotili během několika hodin, nás to jako stranu nepoškodilo." 

Neunesl tlak médií? Měl se pobodat do břicha

Ačkoliv vše vypadalo jako ukázkové zvládnutí politické kauzy a čekalo se na verdikt soudu, veřejnost o víkendu zůstala v šoku. V sobotu 28. května 2022 se měl exposlanec Feri pokusit o sebevraždu, o které se zatím pouze spekuluje, neboť ji nikdo výslovně nepotvrdil. „Mohu potvrdit, že jsme po 17. hodině asistovali rychlé záchranné službě v bytě v Kubelíkově ulici, kde se podle prvotních informací muž pokusil o sebevraždu. Byl převezen k ošetření do nemocnice,“ uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský pro Blesk.cz. Podporu mu na Twitteru vyjádřil také Miroslav Kalousek.

Obviněný je ze sexuálního napadení několika žen, včetně znásilnění nezletilé, které mělo být sotva 17 let. V případě odsouzení mu hrozí až 10 let vězení, protože jde o trestný čin spáchaný na dítěti. Feri proti zahájení trestního stíhání podal stížnost, ta byla ale odmítnuta. Média tuto informaci přinesla 19. května 2022. O pár dní později se pokusil o sebevraždu. „Dalo by se to vyložit tak, že je v obrovském stresu. To je něco, na co nebyl psychicky připravený. Dovedu si představit, že to neunesl pod tíhou okamžiku,“ sdělil iDNES.cz právník Pavel Ticháček. Případný pokus o sebevraždu by tak, podle Ticháčka, odrážel jeho aktuální psychický stav, kdy se jen velmi těžce vyrovnává se situací, která kolem něj vznikla. Lze soudit, že velmi spoléhal na to, že soud trestní stíhaní zastaví.

Sebevraždu nikdo oficiálně nepotvrdil, přesto jí vše nasvědčuje

„Pokus o sebevraždu v mladém věku páchají lidé, kteří jsou vystaveni velkému tlaku, trpí depresemi nebo mají pocit, že jsou v bezvýchodné situaci. Nebo mají impulzivně pocit, že jsou v situaci, ze které nevede cesta ven, což může být i rozchod nebo vážný konflikt s rodinou. Ale můžou to být i dlouhodobě trvající deprese nebo pocit, že jde život směrem, kterým nechci a nedokážu to změnit,vysvětlil pro iDNES.cz terapeut Jan Kulhánek. 

Pokud tak bude následně potvrzen pokus o sebevraždu, nejde o přiznání Feriho, jak by si mohli někteří vynaložit, ale volání o pomoc mladého člověka, který nevidí cestu ven. Ještě na začátku března 2022 přitom tvrdil, že dokáže svou nevinu. Nepochybně mu totiž tato kauza poškodí do budoucna pověst natolik, že dveře do politiky se pro něj mohou nadobro zavřít. I kvůli jeho specifickému vzhledu, na který naráží i svou přezdívkou na sociálních sítích Choco Afro, si ho lidé už vždy spojí s tím, co média řešila několik let. Jde tak o volání o pomoc? Presumpce neviny je jedna věc, ale už mnohokrát bylo dokázáno, že moc médií daleko převyšuje verdikt soudu. 

Zdroj: DenikN.cz, Blesk.cz, E15.cz, iDNES.cz

KAM DÁL: Zemanovy úlety: Pustil na svobodu opilce, zlodějku i vraha. Abolice pro Baláka z něj udělala šaška.