Další zvířecí případ koronaviru. Kočka v Belgii měla dýchací potíže

Svoji mimiku mají i zvířata - co si ta kočka asi myslí o nápadu jít ven, když prší?
 

Belgické úřady oznámily případ přenosu nového koronaviru z člověka na kočku. Nákazu u zvířete, jehož majitel onemocněl na COVID-19, odhalili výzkumníci z lékařské fakulty univerzity v Lutychu. Podle belgických expertů však není důvodem domnívat se, že by kočky nebo psi mohli koronavirem nakazit člověka.

To, že se virus SARS-CoV-2 může přenést i na domácího mazlíčka, ukázaly nedávné případy z Hongkongu, kde měli pozitivní test dva psi, kteří žili s infikovanými lidmi. Psi ovšem neměli žádné symptomy nemoci COVID-19.

Belgická kočka se podle Federální agentury pro bezpečnost potravinového řetězce (AFSCA) potýkala s "přechodnými dýchacími a zažívacími potížemi". Jeden z expertů při páteční pravidelné tiskové konferenci belgických zdravotnických úřadů označil událost za "izolovaný případ", jaký může nastat po "blízkém kontaktu mezi zvířetem a (nakaženým) člověkem".

Vyhněte se mazlíčkům

"Je to extrémně vzácný úkaz, z něhož nevyplývá, že by zvířata mohla předat virus člověku," komentoval věc francouzský deník Le Monde. "Riziko přenosu viru z domácích zvířat na lidi je zanedbatelné oproti riziku přenosu při přímém kontaktu mezi lidmi," dodává AFSCA.

Nicméně se chovatelům doporučuje zvýšená opatrnost i ve vztahu k mazlíčkům: "Vyhýbat se těsnému kontaktu s nimi... umývat si ruce po manipulaci s jakýmkoli zvířetem, nenechat jej, aby vám olizovalo tvář." Cílem je jednak zabránit tomu, aby se zvíře nakazilo, jednak předejít přenosu viru z člověka na člověka skrze tělo zvířete, na němž může virus setrvávat podobně jako na oblečení nebo kontaminovaných předmětech.

KAM DÁL: Psychologie koronaviru. Jak se dá ovlivnit lidská mysl.

 

Klíčová slova:
pes