Dodávka respirátorů pro Prahu se zpozdila, budou snad do konce týdne

Později, ale alespoň o pár eur levnější
19.03.2020 - 07:45  

Dodávka respirátorů pro hlavní město se zpozdila. Důvodem jsou formální problémy, dodávka zůstala v Anglii. Původně měly respirátory dorazit ve středu. Praha by je nově měla mít do konce týdne. Kvůli zpoždění na ně město dostane slevu.

Město dostane 15 000 respirátorů typu M95 ze zásilky, kterou centrálně objednával Plzeňský kraj. Praha si dlouhodobě stěžuje na nedostatek ochranných pomůcek. V době, kdy se v Česku šíří nákaza novým koronavirem, chybějí v celé zemi. "Jsou v Anglii. Je tam formální problém. Měly by být do konce týdne," vysvětlil Hřib. Kvůli zpoždění dostane Praha slevu, cena respirátoru se sníží z 12 na osm eur (zhruba 222 Kč).

Rozdělování podle priorit

Jakmile pomůcky dorazí, začne je město přerozdělovat. "Rozdělovat to budeme podle aktuálních priorit. Tedy záchranka, zdravotníci, nejprve ti, co dělají odběry a pohotovosti, pečovatelé v sociálních službách, pracovníci firem nezbytných pro chod města a pak další," uvedl primátor.

Vedení Prahy si na nedostatek respirátorů stěžovalo již o víkendu. Pražští radní proto v pondělí rozhodli, že Praha objedná dalších 233 000 respirátorů za 35 milionů korun.

Městské organizace mají své omezené zásoby. "Nakoupily je složky integrovaného záchranného systému, které zareagovaly včas na upozornění od hygieniků. Takže hasiči, záchranka, městská policie, ty zásoby mají. Teď by je měly začít používat," řekl v pondělí Hřib.

Potvrzených případů nákazy koronavirem bylo je v Česku 522, proti včerejšímu ránu jich přibylo 58. V Praze je podle hygieniků nakažených 181, nejvíc mezi kraji. S nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, je hospitalizováno zhruba 50 lidí. Pět z nich je ve vážném stavu. Nákaza se v Česku poprvé prokázala 1. března, vyléčili se zatím tři pacienti.

KAM DÁL: Hřib: Vláda nesplnila slib, ochranné pomůcky jsme nedostali. Systém je nefunkční.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru