Hejtmanka Pecková: Přibylo pacientů s covidem. Potřebujeme každou ruku, ať rodiče nezůstávají na ošetřovačce

Nemocnice také odkládají na základě mimořádného opatření neakutní operace, jde například o výměny kyčelních kloubů
 

Ve středočeských nemocnicích výrazně přibylo pacientů s covidem. Oproti období před vánočními svátky stoupl počet hospitalizovaných v regionu zhruba o 50 procent přibližně na 1 000. Zhruba o 30 procent vzrostl počet zdravotnického personálu, který je v pracovní neschopnosti.

Podle středočeské hejtmanky Petry Peckové personál nyní nejvíce chybí v nemocnicích v Benešově a ve Slaném. "Prosíme dobrovolníky, nejlépe se zkušenostmi ze zdravotnictví, o pomoc," uvedla Pecková. Dobrovolníci mohou kontaktovat kteroukoliv nemocnici.

Odkládají se neakutní operace

Nemocnice také odkládají na základě mimořádného opatření neakutní operace, jde například o výměny kyčelních kloubů. Nemocnicím se tak uvolní kapacity oddělení ARO a JIP, která jsou nezbytná i pro pacienty po neakutních operacích.

Například mladoboleslavská nemocnice všechny pacienty, kterých se toto rozhodnutí týká, kontaktovala a pracovníci je podle mluvčí Hany Kopalové informovali o dalším postupu. "Akutní péče a kompletní péče o onkologické pacienty, včetně operací, bude nadále v Klaudiánově nemocnici zajištěna v plném rozsahu," dodala mluvčí.

Potřebujeme každou ruku

Od pondělí také v 51 předurčených středočeských školách přijmou děti rodičů, kteří mají zaměstnání v oborech nutných ke zvládnutí covidové situace, tedy například lékařů a sester. "Budeme rádi, když rodiče nezůstanou doma na ošetřovačce. Nyní je potřeba opravdu každá ruka," napsala hejtmanka Pecková na twitteru.

Do škol budou od pondělí 4. ledna chodit jen žáci prvních a druhých tříd základních škol, otevřeny zůstanou také mateřské a speciální školy. Ostatní žáci se opět budou učit distančně.

KAM DÁL: Zubní lékař: Stále mám strach. Štít i celoobličejový kryt působily směšně, než zemřela první zubařka a pacient.