Kraj mění plány. Kvůli suchu a pandemii se zatím nepustí do kritizovaného projektu Svět záchranářů

Sucho je podle krajského úřadu jedním z důvodů, proč se projekt odkládá
 

Středočeský kraj se zatím nebude pouštět do projektu Svět záchranářů, který má školáky i dospělé připravovat na krizové situace. Není pro hejtmanství prioritou, odkládá se kvůli dopadům koronavirové pandemie i problémům se suchem. S vybudováním středisek v Lysé nad Labem na Nymbursku a Zaječově na Berounsku nesouhlasí část místních. V Lysé by byl podle kritiků zničen mokřad, který je biologicky i vodohospodářsky cenným územím s výskytem ohrožených živočichů.

Lokalitu v Lysé nabídlo Středočeskému kraji město a k záměru byla loni zpracována ideová studie, o níž se mělo ještě diskutovat. „V současné době, kdy jsou v kraji řešeny výzvy související s hydrologickým suchem a v kontextu negativních očekávání ve vývoji ekonomické situace související s dopady pandemie covid-19, ale není projekt Světa záchranářů pro kraj prioritou. Pokračování v něm se tak posunulo minimálně o dva roky,“ řekla Helena Frintová z krajského úřadu.

Proti je i ministr Brabec

Výstavba každého cvičiště měla podle dřívějších odhadů vyjít na 200 milionů korun. V areálu má být například místnost, v níž bude hořet, lanové centrum, dopravní hřiště nebo vodní plocha. Opozice záměr podporuje, ale mělo by se podle ní stavět jinde. "Nechápu, proč kraj nevyužije některé z desítek brownfieldů, které hyzdí středočeský venkov," uvedl předseda středočeských zastupitelů za STAN Věslav Michalik.

Proti výstavbě na mokřadu v Lysé je i ministr životního prostředí Richard Brabec. „Dostali jsme podnět, že v Lysé nad Labem chtějí zastavět mokřad. V době sucha ale vodu v krajině potřebujeme víc než dřív. Budeme proto jednat s krajem i s městem, aby pro záchranářský park našlo jiné místo a mokřadu zajistilo zákonnou ochranu,“ napsal na twitteru. Mluvčí Brabcova úřadu Petra Roubíčková doplnila, že ministerstvo městu navrhne, aby mokřad zaregistrovalo jako významný krajinný prvek podle zákona o ochraně přírody a krajiny, což zajistí jeho ochranu do budoucna. Dodala, že posudek Agentury ochrany přírody a krajiny potvrdil, že lokalita má významnou schopnost zadržovat vodu v krajině.

Projekt má odpůrce i zastánce

Hejtmančin náměstek Miloš Petera už dřív nevyloučil, že se areál v Lysé přemístí. Frintová uvedla, že pokračování v projektu se neobejde bez posouzení změny územního plánu včetně vlivu na životní prostředí (EIA). Proto podle ní není ještě vypracován projekt, podepsána smlouva ani zahájeno stavební řízení. „Připomínky ochránců přírody by musely být brány v úvahu a prostřednictvím EIA vypořádány,“ dodala.

Starosta Zaječova Vladimír Havlík (ANO) vysvětlil, že v jeho obci má projekt odpůrce i příznivce, příznivců je podle něj víc. Stavět se má u kamenolomu, kde je už teď značná dopravní zátěž. „Nějaké čtyři autobusy to asi nezhorší.“ Projednává se změna územního plánu. Byl by rád, kdyby aspoň jedno středisko ve středních Čechách vzniklo. Podotkl, že Svět záchranářů funguje v Karlových Varech a o jeho programy je zájem.

KAM DÁL: Do restaurace můžete, na farmářském trhu se ale neobčerstvíte. Podle organizátorů nelogická diskriminace.