Nebudeme pokusnými morčaty, vzkazují sestry a lékaři. Více než polovina z nich se nenechá očkovat

Problém s dostatkem informací evidentně není problém pouze v České republice
 

Sousední Německo se potýká s velkým problémem. Podle průzkumu Německé interdisciplinární asociace pro intenzivní péči se více než polovina lidí pracujích ve zdravotnictví, ale například i v domovech seniorů, odmítá očkovat na nemoc covid-19. Důvody jsou víceméně stejné - vakcína podle nich není bezpečná.

Například podle provozovatelky domova seniorů v Mnichově Brigitte Harz-Jahnelové se nechalo naočkovat pouze 100 zaměstnanců z 260. Podle týdeníku Focus další vakcínu nechtějí. Toto médium dále přináší výpověď zdravotní sestry, která ovšem neuvedla jméno a tvrdí, že „nebude pokusným morčetem“.

Spekulace a polopravdy

Právě tento argument mezi německými lékaři a zdravotníky obecně převládá. Podle nich byly vakcíny vyvinuty příliš rychle a nejsou tedy zcela bezpečné. Podle Focusu se mnozí z těchto lidí vezou na vlně neověřených spekulací a polopravd, které často hraničí až s dezinformacemi. Jedním z argumentů pro odmítnutí očkování měla být i obava z toho, že vakcína zanechá následky na dětech.

„Lockdown nemá účinek, to vidíme každý den. Jediným řešením, jak chránit sebe i pacienty, je očkování,“ apeluje na lékaře a sestry hesenský šéf lékařské komory Edgar Pinkowski. Podle něj vakcína od BioNTech nemá žádné vedlejší účinky a zdraví nijak neškodí.

Virus páchá větší škody než vakcína

Vrchní lékař oddělení imunologie a septické chirurgie na slavné berlínské klinice Charité to vidí podobně jako Pinkowski. „Virus v těle napáchá takové škody, že to s očkováním absolutně nelze srovnávat,“ tvrdí s tím, že je třeba zdravotníky přesvědčovat a vysvětlovat jim, že bez očkování se společnost nemusí nikdy vzpamatovat.

Čeká ho zřejmě hodně práce, protože právě na "jeho" klinice se nechalo očkovat pouze padesát procent zdravotníků. „Jsem z toho smutný. Čekal jsem, že to bude sto procent,“ přiznal lékař.

KAM DÁL: Andrej Babiš něco zkusí, a když to nevyjde, svalí vinu na podřízené, říká politolog Jiří Pehe.