V Pětihostech shořelo až 10 hektarů pole. Redaktor ČtiDoma byl požáru přítomen

12.08.2015 - 21:28   |  

Přibližně osm až deset hektarů pole padlo za oběť ničivému ohni, který se rozhořel u obce Pětihosty na Praze-východ. Nedaleký les se hasičům podařilo zachránit.

„Zavolej tátovi, že mu hoří pole!“ zaúkolovala Kristýna Zídková svého bratra, poté co na obzoru spatřila rozpínající se černou skvrnu uvnitř zlatavého strniště. První z požárních jednotek dorazily na místo okolo čtvrt na pět odpoledne. Na poli mezi obcemi Pětihosty a Pyšely zasahovalo celkově deset hasičských sborů.

 

„Požár nenapáchal větší škody. Jednalo se pouze o strniště. První jednotky zásahu směřovaly k nedalekému lesu, před kterým ohni stačili odříznout cestu,“ informoval velitel zásahu Jiří Černovský z Hasičského záchranného sboru Benešov. „Naštěstí jsme měli už posečeno. Zůstala tam jen nějaká sláma,“ oddychl si vedoucí Zemědělské obchodí společnosti v Pětihostech, která polnost obhospodařuje.

 

Po zákroku hasičských sborů bylo nutné spáleniště oborat. „Na místě zůstanou požární vozy, které budou pole nadále prolévat,“ uvedl dále Černovský, jaké prostředky mají dalšímu vzniku ohňů zabránit. Příčina požáru je v současné době v šetření. „Na poli se neprováděly žádné zemědělské práce. Nemohu proto vyloučit například ani nedbalost či úmysl,“ dodal velitel zásahu.