Praha vyplatí 8,36 milionu Kč za vouchery na podporu turismu. Nejvíc pro zoologickou zahradu

Praha přišla letos o turisty. Město kompenzuje výpadek příjmů turistickým cílům
07.11.2020 - 10:30  

Pražský magistrát vyplatí šesti městským příspěvkovým organizacím zhruba 8,36 milionu korun jako kompenzaci za vouchery pro turisty. Cena za jeden bod se pohybovala od 60 do 184 korun. 

Jde o vyúčtování prvních tří měsíců programu, tedy od července do září 2020. Vyplývá to z vyúčtování, které v pondělí projednají pražští radní. Praha se potýká kvůli pandemii koronaviru s výrazným poklesem turistického ruchu. Spolu s restauračním byznysem turistika patří k nejpostiženějším odvětvím.

V Praze jako doma

Město před prázdninami spustilo kampaň V Praze jako doma a na podporu turismu vyčlenilo přes 120 milionů. Kampaň přilákala do hlavního města přes léto asi 70 000 turistů. Systém fungoval tak, že turista, který přespal v hotelu, dostal od města dotovanou poukázku na návštěvu kulturních a dalších společenských zařízení. Město tak podpořilo dvě organizace naráz.

Nejvíc pro zoo

Největší částku dostane nejnavštěvovanější z organizací, zoologická zahrada v Troji, a to více než čtyři miliony korun. Za jeden bod zahrada obdrží 184 korun, což je ze všech organizací nejvíce. Největší počet návštěvníků s vouchery dorazil do zoo v srpnu, kdy přišlo 12 085 lidí a zoo za ně dostane přes dva miliony. Druhou nejvyšší částku dostane muzeum hlavního města, přes 3,12 milionu. Muzeum dostane nejvíce peněz za Petřínskou rozhlednu a zrcadlové bludiště.

Pro Vyšehrad nejméně peněz

Peníze dostane také trojská botanická zahrada, která od magistrátu obdrží 428 700 korun. Magistrát přispěje ještě Galerii hlavního města, hvězdárně a planetáriu a Národní kulturní památce Vyšehrad (NKPV), který dostane nejméně peněz.

Nejnižší proplacená částka za jeden bod voucheru je 60 korun a za tolik byl v Podskalské celnici na Výtoni a v Colloredo-Mansfeldském paláci. Nejvyšší částku za jeden bod dostane pouze zoo. Druhá nejvyšší částka byla 160 korun a tu dostane proplacenu NKP Vyšehrad a hvězdárna a planetárium.

Loni přijelo do Prahy 8,03 milionu turistů. Strávili zde 18,46 milionu nocí a průměrná délka pobytu je 2,29 noci. Praha generuje 60,3 procenta z celkového HDP České republiky v turismu.

KAM DÁL: Předčasná úmrtí českých herců a umělců. Zrežírovaná smrt, pád z výšky a boj proti stáří.

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru