Proč je Izrael tak úspěšný v očkování proti covidu? Funguje jako laboratoř, se společností Pfizer má speciální dohodu

Miliony zdravotnických záznamů poskytují cenný materiál využitelný při vývoji nového léku nebo léčebného postupu
 

Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal si obstarat od firem Pfizer a Moderna dostatek očkovacích látek, zatímco země jako USA, Německo nebo Francie potřebné miliony dávek získat nedokázaly. Jak napsal izraelský server CTech, který poskytuje informace o technologiích a inovacích, podíl na tom má specifičnost dohody s firmou Pfizer. 

Izrael totiž výměnou za dodávku milionů očkovacích dávek souhlasil s tím, že této farmaceutické firmě umožní přístup do zdravotních databází o naočkovaných občanech, což bude využitelné při farmaceutickém výzkumu.

Jak uvádí CTech, Izrael tak souhlasil, že bude fungovat jako globální experimentální laboratoř, přičemž získané poznatky budou moci být využity ke stanovení vakcinačních postupů v jiných zemích. Pomohou také farmaceutickým firmám při dalším výzkumu očkovacích látek a léků. Americká firma Pfizer na vývoji své vakcíny spolupracovala s německou společností BioNTech.

Záznamy od narození až do smrti

Izrael uchovává o svých občanech zdravotnické záznamy zahrnující stav lidí od jejich narození do smrti. Zákon ukládá každému Izraelci platit si zdravotní pojištění u jednoho z veřejných poskytovatelů. Každé malé dítě nebo imigrant má záznam o veškerém očkování, všech prodělaných nemocech, ošetřeních nebo užívaných lécích.

Miliony zdravotnických záznamů poskytují cenný materiál využitelný při vývoji nového léku nebo léčebného postupu. Základ úspěchu Izraele tkví v tom, že systém zdravotní péče je řízen a kontrolován několika navzájem spolupracujícími orgány. Na rozdíl od systémů v jiných zemích, kde existuje mnoho pojišťoven, poskytovatelů péče, soukromých lékařů a decentralizovaný systém nemocnic, klinik a lékáren, v Izraeli funguje centralizovaný zdravotnický systém, který zahrnuje 100 procent občanů.

Data z celé země

Také fakt, že se dá Izrael považovat s ohledem na charakter svých hranic za "ostrovní stát", nabízí výrobcům vakcíny proti covidu-19 ideální testovací prostředí. Lze monitorovat stav každého, kdo byl naočkován, v souvislosti s jeho celou zdravotní historií. Proto byly Pfizer a Moderna ochotné dodat tak rychle tak velké množství vakcín, napsal CTech.

Část detailů dohody minulý týden ozřejmil premiér Benjamin Netanjahu. Izrael podle něj souhlasil, že se dá k dispozici k případové studii o rychlém očkování celé jedné země. Proto podle něj společnost Pfizer urychlila dodávku vakcín a navýšila jejich množství. Netanjahu řekl, že se Izrael s "firmou Pfizer a celým lidstvem podělí o statistické informace, které pomohou vyvinout strategii k překonání covidu-19". "Můžeme to udělat, protože náš zdravotnický systém je jeden z nejpokročilejších na světě," dodal.

Co lékařské tajemství?

Nebylo oznámeno, jaké přesně údaje budou Izrael a Pfizer sdílet, takže kritici poukazují na porušení zásad zachování soukromí a lékařského tajemství. Ministerstvo zdravotnictví proto dodatečně oznámilo, že Pfizer dostane k dispozici pouze "makroinformace" takového druhu, které se dostávají běžně i k veřejnosti.

Izrael slíbil, že firmě dá data týkající se účinnosti vakcíny, vedlejších účinků nebo době potřebné k vytvoření protilátek s ohledem na věk, pohlaví nebo zdravotní minulost dotyčných.

KAM DÁL: Pečeť na stoličky je dobrá ochrana před kazem. Čištění zubů však nenahradí.