Radost v ústecké zoologické zahradě. Znovu tu plavou dva tuleni

ZOO v Ústí nad Labem má zase dva tuleně - ilustrační foto
 

Zoologická zahrada v Ústí nad Labem má opět dva tuleně. Za samcem Casperem přicestoval dnes z Nizozemska druhý samec Robbie. Samici Mary museli chovatelé minulý rok v červenci kvůli problémům s trávicím ústrojím utratit, řekla mluvčí zoo Nikola Roštejnská.

„Ve večerních hodinách byl samec naložen do přepravní bedny a vydal se na cestu do nového domova. V osm hodin ráno již dorazil k nám a začalo vykládání,“ řekla Roštejnská. Dodala, že první kontakt mezi samci byl bez problému, teď už společně plavou v bazénu. Návštěvníci je mohou pozorovat ve spodní části zoo.

Chtěli samici, mají samce

Zástupce ředitele pro zoologii a zahradnictví Lukáš Štěrba uvedl, že ústecká zoo měla nejprve zájem o samici. „Po úmrtí Mary jsme hledali novou samici v rámci evropských zoologických zahrad. Bohužel se nám ji dlouhodobě nedařilo nalézt, neboť jich je v populaci málo,“ řekl Štěrba. Pro nového samce se nakonec zoologická zahrada rozhodla, aby nebyl Casper delší dobu sám.

Robbie je šikovný

Robbie se narodil 11. července 2016 v Antverpách, odkud byl přesunut do nizozemské zoo. Umí několik základních povelů, a to třeba vzít si rybu z ruky a dotknout se ruky čumákem. „Jednotlivé úkony jsou důležité při kontrole zdravotního stavu a případných veterinárních vyšetřeních,“ řekl Štěrba. Podle něj se budou chovatelé snažit samečka naučit další povely, které ovládá Casper.

Tuleni mají v Ústí tradici

Ústecká zoo chová tuleně od roku 2001, tehdy do zoo přišel samec Junior a samice Jenny. Po jejím úhynu v roce 2005 dorazila roční samička Mary z dánské Zoo Odense. V roce 2010 se narodilo první mládě tuleně obecného, první v českých a slovenských zoologických zahradách. Samička Jente ale po třech měsících náhle uhynula, příčinou byl otok mozku. Po úhynu Juniora přišel v roce 2016 samec Casper.